Karibik je po Irmě neobyvatelný, Floridu čekají temné dny

Karibské ostrovy - Je to týden poté, co hurikán Irma zdevastovala jindy rajské ostrovy v Karibiku, ale problémy zůstávají stále nevyřešené. Obyvatelé nemají přístup k pitné vodě, dodávky elektrického proudu se nepodařilo stále obnovit. Čeká Floridu stejná humanitární krize?

Přidejte svůj názor

Hurikán Irma řádil na Floridě

Obyvatelé Svatého Martina přitom marně čekají na pomoc. Návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či nizozemského krále Willem-Alexandera lidem naději nedodala. Státníci sice přislíbili veškerou pomoc se znovuvybudováním ostrova a obnovení turismu, místní však zůstávají skeptičtí.

"Posloucháte rádio, voláte o pomoc, ale nikdo nepřichází," řekl Leroy Webb, obyvatel nizozemské části ostrova. Podle něj se taky zhoršuje situace se zásobami. "Nemáme, co jíst. Dnes ráno uvařila moje žena polévku jenom ze dvou brambor. Marně čekáme na dodání potravin," stěžuje si Webb.

Adam Marlatt z mezinárodního záchranného týmu novinářům řekl, že je nejtěžší teď dostat lidi z poničených ostrovů. "Elektrické vedení je zcela zničené, sloupy podél cest spadly. Potrvá to roky, než ostrov dostaneme do původního stavu. Lidi musí své domovy opustit, na několik dalších let zde žádná civilizace nebude," předpovídá záchranář. Podle něj si lidé nepomáhají mezi sebou, ozbrojené skupiny zde rabují opuštěné domy a obchody.

Florida se teprve vzpamatovává s přímého úderu hurikánu, humanitární krize podobná té na Karibských ostrovech ji ale nejspíš nečeká. Vláda Spojených států však přislíbili veškerou dostupnou pomoc na obnovu poloostrova. Přes 4 miliony domácností je však stále bez proudu a není jisté, kdy se podaří dodávky elektřiny obnovit.

Situaci zhoršuje i horké počasí a vysoká vlhkost. "Je to pro lidi těžké, nemají elektřinu a teploty jsou příliš vysoké, nepůsobí to na ně dobře," řekl reportérům CNN meteorolog. Jak Irma postupovala jihozápadně od Floridy, vyřadila elektrické sítě v Georgii, Alabamě, Severní a Jižní Karolíně. Podle guvernéra Ricka Scotta, bude elektřina obnovena koncem týdne na západě země, nad osudem zbytku státu však visí otazník.

Firmy se snaží obnovit elektrický proud přednostně v nemocnicích, školách a infrastruktuře. Není jasné, kdy se toho dočkají i domácnosti. Vůbec nejhorší situace je v oblasti Florida Keys, kde až do úterka byla vyřazená veškerá telefonní komunikace. Následky jsou zde hrozivé, 25 procent domů bylo zcela zničených 65 procent bude vyžadovat rozsáhlou rekonstrukci.

Převážná část obyvatel Florida Keys byla před hurikánem evakuována, teď by se rádi vrátili domů, ale starostové to nedoporučují. "Silnice jsou zcela neprůjezdné, nefunguje voda ani elektřina. Vím, že se lidé chtějí vrátit do svých domovů. Spousta z nich tady nalezne jen trosky," řekl Jim Scholl.

Irma způsobila podle služby Accuweather škody v hodnotě kolem 100 miliard dolarů, i když na přesná čísla si ještě musíme počkat. Škody způsobené hurikánem Harvey, který již dříve zasáhl státy Texas a Louisiana, odhaduje Accuweather na 190 miliard dolarů. Florida v úterý večer hlásila 12 obětí živelné katastrofy, tři lidé zemřeli v Georgii a dva v Jižní Karolíně. Nejčastější příčinou se zdá být pád stromu na dům nebo projíždějící auto.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 12:38 Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

18.11.2017 11:39 Aktualizováno New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu…

Americká armáda vytvořila na obloze obří penis. Vedení zuří

18.11.2017 10:07 Washington - Příslušníci amerického námořního letectva si v rámci vzdušného cvičení zašprýmovali.…

Občanská válka v USA? Vlivný poradce hovoří o totální změně

18.11.2017 10:00 Aktualizováno NÁZOR - V americké Demokratické straně se šíří zvěsti o údajné občanské válce souběžně s tím, jak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama