Ve Valném shromáždění OSN bude dusno, poprvé vystoupí Trump a Macron

New York - V úterý začnou ve Valném shromáždění OSN veřejné rozpravy. Středem pozornosti bude americký prezident Donald Trump a jeho francouzský kolega Emmanuel Macron, kteří se zasedání zúčastní poprvé. Českou republiku bude reprezentovat prezident Miloš Zeman.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

OSN

Trump míří na setkání s více než stovkou dalších hlav států jako prezident, kterého západní lídři nevnímají zrovna dobře. Hrozí totiž vypovídáním obchodních dohod a rozhodl o vystoupení z pařížské klimatické úmluvy.

Očekává se, že klimatické téma, které hodlá obhajovat zvláště Macron, přinese zásadní názorové rozpory mezi Trumpem a zbytkem světa.

Blíže svým spojencům má Trump v otázce severokorejské hrozby, kvůli níž Spojené státy nedávno s podporou západních zemí prosadily v Radě bezpečnosti OSN přísnější sankce. Generální tajemník OSN António Guterres označil situaci kolem množících se jaderných a raketových testů KLDR za "nejnebezpečnější krizi, které nyní čelíme".

Ačkoli během zasedání Valného shromáždění není plánováno žádné zvláštní jednání o KLDR, řada státníků hodlá prezentovat své rozdílné návrhy, jak nejvhodněji přistupovat k severokorejskému režimu. Washington se v postojích liší především od Číny a Ruska, které upřednostňují jednání před sankcemi.

Několik mítinků pořádaných během zasedání se bude týkat i hrozby terorismu. Macron bude s prezidenty Nigérie a dalších západoafrických zemí jednat o nasazení společných jednotek k boji proti místním islamistům, západoevropské země zase pořádají jednání o prevenci verbování teroristů pomocí internetu.

Velká pozornost bude na zasedání věnována rovněž utrpení barmských Rohingů. Kritizovaná barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij s odkazem na problémy ve své vlasti oznámila, že se zasedání Valného shromáždění nezúčastní.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhrožuje. Žádá odblokování peněz pro vládu, jinak nebude jednat o…

20.01.2018 19:44 Washington - Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu,…

Papež navštívil v Peru oblast zdevastovanou lijáky

20.01.2018 19:13 Trujillo - Papež František navštívil v Peru oblast, kterou loni zdevastovaly silné lijáky. Neštěstí…

Americká vláda v platební neschopnosti: Chod státu se drasticky omezí

20.01.2018 12:40 Washington - Na podzim roku 2013 musela americká administrativa kvůli pozastavenému přísunu peněz…

Mansonova vražedkyně zůstane za mřížemi, guvernér propuštění opět zamítl

20.01.2018 10:14 Los Angeles - Kalifornský guvernér zamítl podmínečné propuštění Leslie Van Houtenové (68),…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama