Zeman opět patří mezi 100 vlivných osobností světa. Dostal cenu za podporu Izraele

New York - Vlivný židovský list The Algemeiner opět zařadil prezidenta Miloše Zemana mezi 100 vlivných osobností, které pozitivně ovlivnily život Židů. Na tento seznam se již český prezident dostal v roce 2015.

Přidejte svůj názor 231 komentářů

Miloš Zeman zahájil na Akademii řemesel Praha školní rok

Na letošním seznamu, který The Algemeiner zveřejnil na galavečeru v pondělí večer newyorského času (v noci na dnešek SELČ), jsou také například americký prezident Donald Trump nebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Zeman na slavnostním večeru převzal ocenění Warrior for Truth (Bojovník za pravdu). Američtí Židé jej oceňují za jeho dlouhodobou podporu Izraeli a židovskému lidu.

Americká židovská organizace Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation (GJCF) udělovala cenu počtvrté. Kromě Zemana byli letos oceněni umělec Yaacov Agam a manželská dvojice podnikatelů a filantropů David a Mona Sterlingovi.

Český prezident například v roce 2015 prohlásil "Jsem Žid" v parafrázi na známý výrok někdejšího amerického prezidenta Johna Kennedyho. Ten v roce 1963 u Berlínské zdi řekl "Ich bin ein Berliner" (jsem Berlíňan) jako výraz solidarity s obyvateli západní části tehdy rozdělené německé metropole. Zeman podpořil Izreale v minulosti i v dalších případech.

V seznamu 100 vlivných osobností The Algemeiner v medailonku u Miloše Zemana připomíná letošní usnesení české Poslanecké sněmovny, která ostře odsoudila rezoluci, v níž Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) podpořila arabské země ve sporu s Izraelem ohledně památek ve východním Jeruzalémě. Židovský list zároveň připomíná dopis, který Zeman zaslal izraelské ambasádě ke Dni Jeruzaléma. Prezident v něm například uvedl, že věří, že Izrael musí být podporován v době, kdy "jedovaté výhonky" antisemitismu opět zakořeňují v Evropě.

V dnešním projevu Zeman svůj výrok připomněl. Zároveň řekl, že pouze verbální solidarita není dostatečná a že "potřebujeme bezpodmínečnou" solidaritu s Židy a Izraelem. "Potřebujeme konkrétní akci a ne pouze slova. A takovou akcí by mohlo být přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma," řekl Zeman.

Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu. Před založením Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že Jeruzalém bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí. V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo město rozděleno na západní část kontrolovanou Izraelem a východní kontrolovanou Jordánskem. Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil za své nedělitelné hlavní město. Tento krok ale mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu.

Vstupte do diskuze (231)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká vláda v platební neschopnosti: Chod státu se drasticky omezí

20.01.2018 12:40 Washington - Na podzim roku 2013 musela americká administrativa kvůli pozastavenému přísunu peněz…

Mansonova vražedkyně zůstane za mřížemi, guvernér propuštění opět zamítl

20.01.2018 10:14 Los Angeles - Kalifornský guvernér zamítl podmínečné propuštění Leslie Van Houtenové (68),…

Kolumbie čelí náporu uprchlíků. Dorazilo už 550 tisíc Venezuelanů

20.01.2018 10:05 Bogotá/Caracas - Venezuelané hromadně opouštějí svou zvídačenou vlast. V sousední Kolumbii už jich…

V USA dražili Hilterův luxusní mercedes, nikdo ho nekoupil

20.01.2018 09:20 Scottsdale (USA) - Aukční síň Worldwide Auctioners dala do dražby Hitlerův luxusní kabriolet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama