Rozprava v OSN: Migranti nejsou problém, ten leží v konfliktech, apeloval Guterres

New York - V New Yorku začíná všeobecná rozprava 72. zasedání Valného shromáždění OSN. Generální tajemník OSN António Guterres varoval před konflikty ve světě a odsoudil přitom jaderné testy Severní Koreje. Zkritizoval též postup barmské vlády vůči Rohingům. Vyzval k boji proti terorismu a ke společnému úsilí při řešení klimatických změn.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

OSN

Guterres prohlásil, že obavy z použití jaderných zbraní jsou v současnosti nejsilnější od konce studené války, a to kvůli počínání Pchjongjangu. Vyzval proto všechny státy, aby dodržovaly rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které uvalují na KLDR sankce kvůli jejímu zbrojnímu programu.

Rovněž kritizoval etnické konflikty ve světě. Zmínil se v té souvislosti o náboženských konfliktech na Blízkém východě, obšírně se ale zabýval zejména situací v Barmě. Apeloval na tamní vládu, aby ukončila vojenské operace vůči menšinovému etniku Rohingů.

zdroj: YouTube

Guterres také vyzval ke společnému postupu v boji proti globálnímu terorismu. Uvítal v této souvislosti vytvoření Protiteroristického úřadu OSN. Upozornil však, že pro potlačení terorismu nestačí vést proti extremistům ozbrojený konflikt, ale je třeba řešit i příčiny jejich radikalizace, jako jsou pocit nespravedlnosti, nezaměstnanost nebo chudoba.

Ve svém projevu generální tajemník OSN připomněl, že poslední desetiletí bylo nejteplejší v historii měření, a upozornil, že podle expertů může v důsledku klimatických změn přibývat extrémních projevů počasí, jakým byly například letošní hurikány, které zasáhly Karibik a jih USA.

V závěru své řeči se zabýval i problematikou migrace. Kvůli klimatické změně a pokračujícím konfliktům se podle něj nedá očekávat, že by migrantů ve světě ubylo. Vybídl proto mezinárodní společenství k silnějšímu angažmá proti příčinám migrace. "Migranti nejsou problém. Problém leží v konfliktech, pronásledování a beznadějné chudobě," řekl.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý šéf CIA promluvil. Největší nebezpečí pro USA není Putin ani Kim…

12.12.2017 10:49 Aktualizováno NÁZOR - Že Donald Trump má napjaté vztahy s tajnými službami, je poměrně známá věc. Není pochyb, že…

Za zkázou ponorky stojí korupce? Argentina má podezření na německé firmy

12.12.2017 10:32 Buenos Aires - Argentinský parlament vyšetřuje podezření z korupce v případě generální opravy…

Vánoční teror se naplnil: Terorista z New Yorku si vybral místo činu podle…

12.12.2017 09:44 Aktualizováno New York - V pondělí 11. prosince došlo v části Port Authority v New Yorku k útoku sebevražedným…

„Vytvoříme na Měsíci základnu pro mise na Mars,“ nařídil Trump

11.12.2017 23:24 Aktualizováno Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump vydal nařízení o nové americké pilotované misi na Měsíc a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama