Rozprava v OSN: Migranti nejsou problém, ten leží v konfliktech, apeloval Guterres

New York - V New Yorku začíná všeobecná rozprava 72. zasedání Valného shromáždění OSN. Generální tajemník OSN António Guterres varoval před konflikty ve světě a odsoudil přitom jaderné testy Severní Koreje. Zkritizoval též postup barmské vlády vůči Rohingům. Vyzval k boji proti terorismu a ke společnému úsilí při řešení klimatických změn.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

OSN

Guterres prohlásil, že obavy z použití jaderných zbraní jsou v současnosti nejsilnější od konce studené války, a to kvůli počínání Pchjongjangu. Vyzval proto všechny státy, aby dodržovaly rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které uvalují na KLDR sankce kvůli jejímu zbrojnímu programu.

Rovněž kritizoval etnické konflikty ve světě. Zmínil se v té souvislosti o náboženských konfliktech na Blízkém východě, obšírně se ale zabýval zejména situací v Barmě. Apeloval na tamní vládu, aby ukončila vojenské operace vůči menšinovému etniku Rohingů.

zdroj: YouTube

Guterres také vyzval ke společnému postupu v boji proti globálnímu terorismu. Uvítal v této souvislosti vytvoření Protiteroristického úřadu OSN. Upozornil však, že pro potlačení terorismu nestačí vést proti extremistům ozbrojený konflikt, ale je třeba řešit i příčiny jejich radikalizace, jako jsou pocit nespravedlnosti, nezaměstnanost nebo chudoba.

Ve svém projevu generální tajemník OSN připomněl, že poslední desetiletí bylo nejteplejší v historii měření, a upozornil, že podle expertů může v důsledku klimatických změn přibývat extrémních projevů počasí, jakým byly například letošní hurikány, které zasáhly Karibik a jih USA.

V závěru své řeči se zabýval i problematikou migrace. Kvůli klimatické změně a pokračujícím konfliktům se podle něj nedá očekávat, že by migrantů ve světě ubylo. Vybídl proto mezinárodní společenství k silnějšímu angažmá proti příčinám migrace. "Migranti nejsou problém. Problém leží v konfliktech, pronásledování a beznadějné chudobě," řekl.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spolužáci obětí z Parklandu svolali pochod proti zbraním. Studentka to…

19.02.2018 11:49 Aktualizováno Miami/Washington - Studenti z floridské střední školy, kde Nicolas Cruz (19) minulý týden ve středu…

Američtí vojáci pod náporem lží, armáda zvažuje jak se bránit

19.02.2018 11:13 Aktualizováno Washington – S rozvojem hybridní války a informačního boje se stále častějším nástrojem pro jeho…

Další zemětřesení v Mexiku: Třásla se i metropole, lidé v panice vybíhali…

19.02.2018 09:51 Mexiko - Jihomexický stát Oaxaca postihlo v noci na dnešek další zemětřesení. Otřesy byly znát i ve…

Ve věznici u Ria de Janeiro se vzbouřili trestanci, drama trvalo několik…

19.02.2018 07:47 Rio de Janeiro - Ve věznici nedaleko Ria de Janeiro vypukla v neděli odpoledne vzpoura, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama