Rakeťák? Trump je trapný, vražednému tyranovi lichotí, tvrdí prezidentův životopisec

NÁZOR - "Co uděláte, když máte jen líbivou frázi - řekněme: 'Máš padáka!' - a potřebujete něco nového, něco rezonujícího, abyste si udrželi pozornost veřejnosti?" zní otázka, kterou úvodem svého komentáře pro server CNN pokládá Michael D'Antonio. Publicista a autor životopisné knihy o Donaldu Trumpovi odpovídá, že současný prezident USA si vypůjčil název skladby Eltona Johna "Rocket Man" (rakeťák) a začal ho používat jako přezdívku pro severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Donald Trump

Trump se snaží být "cool"

Dané přirovnání ovšem podle publicisty nedává žádný smysl a zní, jako když se trapný otec snaží být "cool". Trump poprvé použil pojem na Twitteru, když oznámil, že den předtím hovořil s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a ptal se ho, "jak se vede rakeťákovi", přičemž za špatnou zprávu označil stavbu dlouhého plynovodu v KLDR.

Následně prezident USA přezdívku použil ve svém prvním projevu v OSN, když konstatoval, že "rakeťák se sám vydal na sebevražednou misi", pokračuje D'Antonio. Dodává, že s ohledem na to, jak "zaručeným expertem" Trump je, šéf Bílého domu pochopil, že při prvním užití přezdívky ji musí vysvětlit. Ujistil se tedy, že nám bude jasné, že "rakeťák" je severokorejský vůdce Kim Čong-un a naznačil, že "starý dobrý prezident Mun" se radostně chichotal situaci, kdy osud jeho země závisí na dvou náladových politicích, kteří mohou zahájit konflikt s potenciálem usmrtit ohromné množství Jihokorejců, uvádí autor.

"Rakeťák Eltona Johna byl nebojácný vesmírný průzkumník. Kim Čong-un je vražedný tyran a je tak posedlý mocí, že ho může těšit, když je v mysli prezidenta Trumpa spojován s falickou mocí rakety," zdůrazňuje publicista. Ptá se, zda opravdu Trump nemohl najít lepší cestu, jak Kima ponížit, a  nazvat diktátora třeba "malým tanečníkem" (Tiny Dancer), pokud by se chtěl držet Eltona Johna.

Krom toho, že jde o nesmysl, Trump užitím názvu "rakeťák" narušuje hudebníkovo duševní vlastnictví a dráždí Johna politicky, konstatuje autor. Připomíná, že když se objevily zvěsti o možném vystoupení umělce na Trumpově inauguraci, zpěvák je rázně utnul prohlášením, že za "žádných zk*rvených okolností" nebude hrát pro současného prezidenta. Kdysi přitom vztah mezi Trumpem a Johnem nebyl tak špatný - hudebník vystoupil na svatbě Trumpa s jeho momentální ženou Melanií a realitní magnát zase Johnovi pogratuloval, když uzavřel registrované partnerství se svým přítelem poté, co Velká Británie tento typ svazku umožnila, poukazuje D'Antonio.  

John, známý svým aktivismem za práva homosexuálů, je podle publicisty nicméně znepokojen Trumpovým záměrem znemožnit transsexuálům službu v americké armádě a odepřít gayům a lesbám ochranu dle zákona o občanských právech. Zpěvák ostatně dříve prohlásil, že magnát chce marginalizovat některé lidi a již tak činí, přičemž požadoval, aby Trump během své prezidentské kampaně přestal používat jeho skladby, dodává autor.

Silná země si může počínat jemně  

"Pokud si však myslíte, že Trumpův zájem o Johnovu hudbu je nový, mýlíte se," pokračuje D'Antonio. Podotýká, že před několika lety Trump označoval právě Johna, spolu se Frankem Sinatrou a Tonym Bennettem za své oblíbené zpěváky, dále chválil také Eminema, Lady Gaga či reggae skupinu Toots and the Maytals, avšak nikdo z nich na jeho inauguraci nevystoupil a nový prezident se musel spokojit s taneční formací Rockettes.    

Zdá se, že Trump má také rád kapelu Rolling Stones, alespoň jejich skladbu "You Can't Always Get What You Want", ale hudebníci sami z toho radost nemají a zdůrazňují, že text není vhodný pro někoho, kdo má jakékoliv cíle, doplňuje publicista s tím, že Trump píseň stejně nechával hrát na svých předvolebních shromážděních.

Diplomatům v OSN projev o "rakeťákovi" nabídl letmý pohled na Trumpa, jak ho znají Američané, deklaruje D'Antonio. Vysvětluje, že prezident si připisuje zásluhy ve věcech, s nimiž má máloco do činění - například s ekonomickým zotavením, které začalo před lety za prezidenta Obamy - a chlubí se vojenskou silou USA způsobem, který je trapný každému, kdo se domnívá, že skutečně silná země si může počínat jemně, i když má "velký klacek".

"Pro ty, kdo znají jak Trumpovu minulost, tak skladby Eltona Johna, existuje rovněž sladká ironie skrytá v prezidentově nemotorném přivlastňování si práce Sira Eltona," tvrdí autor. Poukazuje, že muž, který zarputile popírá klimatické změny, a ohrožuje tím svět, má cosi společného s vlastností Eltona Johna, když podporuje let na Mars a zároveň přiznává, že věda je cosi, čemu vůbec nerozumí.  

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu, Peking mluví o protiopatřeních

22.03.2018 19:55 Aktualizováno Washington – Spojené státy zareagovali na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.…

Z Trumpova týmu odešel hlavní právník, prezident prý nebral na vědomí jeho…

22.03.2018 19:49 Aktualizováno Washington – Přední člen právního týmu prezidenta Donalda Trumpa v kauze vyšetřování údajného…

EU bude prozatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA

22.03.2018 18:11 Washington - Evropská unie bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím osvobozena od nových cel…

Na Trumpa praskl další sexuální skandál. Ozvala se účastnice reality show

22.03.2018 07:45 Los Angeles - Bývalá modelka Karen McDougalová chce promluvit o pikantní aférce s Donaldem Trumpem.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama