Mexikem otřásla hned dvě zemětřesení během několika dnů. Můžou mít spojitost?

Mexiko - Mexiko se sotva začalo zabývat následky jednoho velkého zemětřesení, když hlavní město ani ne po dvou týdnech ochromilo další. Lidé se proto samozřejmě ptají: Mají zemětřesení nějakou spojitost? Seismologové se už připravují na vášnivé debaty v následujících měsících, ale většina se spíše domnívá, že jde jen o pouhou náhodu.

Přidejte svůj názor

Nejhorší zemětřesení v Mexiku za posledních 30 let.

7. září zasáhlo Mexiko zemětřesení o síle 8,1 Richterovy stupnice, v úterý pak další s magnitudo 7,1. Epicentra otřesů se nacházela asi 650 kilometrů od sebe. Druhé zemětřesení mohlo být samozřejmě velmi silným dotřesem, vědci ale tvrdí, že by muselo být epicentrum mnohem blíže, většinou jen do 100 kilometrů. Musí však ještě zjistit, zda se "stres" nějakým způsobem nedostal do zemské kůry, což pak zapříčinilo další tektonické pohyby.

Mexiko se nachází nad třemi velkými tektonickými deskami, podobné katastrofy tak můžeme očekávat i do budoucna. Zemětřesení ze 7. září bylo podle měření o dost silnější, ale číslo na stupnici ne vždy vypovídá o ničivosti. Neštěstí z úterního dne zasáhlo hustě obydlené hlavní město a obětí tak je mnohem více.

Vědci používají výpočetní programy k odhadnutí a vypočítání následků a škod. U nejnovějších otřesů předpokládají až 5000 zraněných a 200 mrtvých. Toto číslo však bylo příliš optimistické, záchranáři hlásí nejméně 245 mrtvých, ale číslo bude ještě stoupat, pokud vyprošťovací práce nebudou probíhat dostatečně rychle. Zemětřesení z roku 1985 o síle 8 Richterovy stupnice za sebou zanechalo odhadově 5 tisíc až 20 tisíc mrtvých.

Veřejnost proto tlačí na vědci, aby našli způsob předpovídání otřesů. To je podle nich nemožné, v dnešní době dokážeme říct, v jakých místech zemětřesení udeří, ale nedokážeme určit ani přibližný čas. Nanejvýš dokáží spustit varování, když se objeví první otřesy, což lidem dává maximálně pár vteřin na přípravu. Podle odborníků je pro lidi žijící v postižených oblastech nejlepší dodržovat základní pravidla přežití, tedy opustit málo pevné stavby a ukrýt se tam, kde nebudou ohroženi kusy padajících stěn.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump by mohl do čela centrální banky navrhnout Powella a Taylora

21.10.2017 09:05 Washington - Do dvou nejvyšších funkcí v americké centrální bance (Fed) by mohly být jmenováni…

Básník Pablo Neruda podle expertů nezemřel na rakovinu. Byl otráven?

21.10.2017 08:30 Santiago de Chile – Slavný chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v…

USA netají znepokojení, vyzývají k ukončení násilí v severním Iráku

21.10.2017 08:09 Washington - Spojené státy jsou znepokojeny kvůli situace v severním Iráku, kde dochází k bojům…

Na Kubě roste počet obětí záhadných útoků na Američany

20.10.2017 20:47 Washington - Americké úřady registrují další diplomatické pracovníky, kteří se stali oběťmi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama