Trudeau se v OSN omlouval za přístup Kanady k indiánům: Velmi se stydíme

New York - Kanadský premiér Justin Trudeau svůj projev ve Valném shromáždění OSN pojal jinak než ostatní státníci. Omlouval se za dlouholeté utrpení domorodých obyvatel Kanady, které trvá do dneška.

Přidejte svůj názor

Kanada

"Velmi se stydíme," prohlásil liberální politik známý vstřícným přístupem k menšinám. "A příliš mnoho domorodců zažívá nedostatek respektu i dnes," dodal.

zdroj: YouTube

Domorodci tvoří necelých pět procent obyvatel čtyřicetimilionové země, která je obecně uznávána za respekt k lidským právům i menšinám. Podle statistik je však v přepočtu na celkový počet obyvatel v kanadských věznicích devětkrát více domorodců než příslušníků většinového obyvatelstva. Mezi původními obyvateli je rovněž výrazně větší poměr sebevražd a průměrná délka života o pět až sedm let kratší než u ostatních.

Turdeau nedávno sáhl k obměně vlády a věnoval záležitostem domorodců zvláštní ministerstvo, aby se jejich postavení dostalo náležitého zlepšení.

Na dotaz novinářů, proč otevíral na mezinárodním fóru domácí kanadský problém, uvedl, že chtěl upozornit na záležitost, kterou musí jeho země vyřešit, spíše než radit jiným lídrům, jak řešit jejich vlastní chyby.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Torontu najela dodávka do chodců. Devět mrtvých

23.04.2018 23:17 Aktualizováno Toronto - V Torontu dnes najel řidič dodávky do lidí a devět jich zabil. Dalších 16 jich bylo při…

Americká policie dopadla nahého maniaka, která v neděli střílel v kavárně

23.04.2018 22:05 Aktualizováno Nashville - Americká policie dnes dopadla muže podezřelého z nedělní vraždy čtyř lidí v kavárně…

Ministři G7: budeme sledovat škodlivé kroky Ruska

23.04.2018 19:56 Ottawa - Ministři zahraničí sedmi velkých světových ekonomik (G7) vytvoří pracovní skupinu, která…

Čína versus USA: Boj o Tchaj-wan bude něco jiného než bombardování Sýrie

23.04.2018 18:50 Peking - Tento týden proběhlo největší čínské námořní cvičení. Jeho námětem byla obrana a protiútok…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama