3. světová válka? Rusko a Čína mají úskočný způsob, jak rozdrtit Ameriku, píše server

Rusko a Čína aktivně vyvíjejí nové zbraně a schopnosti, aby zabránily americkém dominanci vesmíru, tvrdí americké zpravodajské komunity. Oba národy totiž pracují na vývoji zbraní, které by mohly napadnout americké satelity a další vesmírné prostředky na oběžné dráze, uvádí server National Interest (NI), podle kterého „mají Rusko a Čína úskočný způsob, jak rozdrtit Ameriku, pokud dojde ke 3. světové válce".

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Ruská vlajka

„Zjistili jsme, že Rusko a Čína vnímají potřebu vyrovnat jakoukoli americkou vojenskou výhodu odvozenou z vojenských, civilních nebo komerčních vesmírných systémů a stále více zvažují útoky na družicové systémy jako součást své budoucí doktríny o válce,“ uvedl v Kongresu Daniel Coats, ředitel amerických tajných služeb. Oba státy podle něj budou pokračovat ve vývoji anti-satelitních zbraní (ASAT) jako prostředku ke snížení americké vojenské efektivity.

„Rusko a Čína jsou i nadále odhodlány rozvíjet schopnosti napadnout protivníky ve vesmíru, zejména Spojené státy, zatímco veřejně i diplomaticky podporují myšlenku neumísťování zbraní do vesmíru.“ uvedl Coats. Většina útoků proti USA podle něj může mít podobu elektronických útoků a kybernetické války.

„Nicméně, když elektronická válka a kybernetické zbraně nedosáhnou svých požadovaných cílů, Rusové a Číňané jsou připraveni použít kinetickou sílu k fyzickému zničení amerického vesmírného majetku,“ píše NI. „Vývoj některých nových ruských a čínských zbraní ASAT, včetně destruktivních systémů, pravděpodobně bude v příštích několika letech dokončen," upozornil Coats. Ale není to jen ruská armáda; i političtí činitelé v Moskvě také propagují proti-satelitní zbraně, myslí si americká zpravodajská komunita. „Ruští zákonodárci podporují vývoj raket ASAT, které by zasáhly nízko létající družice. Rusko testuje takovou zbraň pro případné nasazení," uvedl Coats. Čína je pak podle něj na pokraji spuštění operační protisatelitní zbraně. Mezitím obě velmoci pracují na vývoji energetických zbraní zaměřených proti americkým družicím.

„Obě země jsou na cestě k získání technologie, která by mohla zaslepit nebo poškodit citlivé prostorové optické senzory družic. Rusko vyvíjí vzdušnou laserovou zbraň pro použití proti americkým družicím,“ tvrdí Coats. Navíc obě země vyvíjejí družice, které mohou buď manipulovat s dalšími vesmírnými zařízeními, nebo v případě potřeby srazit a zničit nepřátelské orbitální nástroje, upozorňuje server.

„V důsledku toho bude muset Pentagon investovat více, aby zajistil, že Amerika si zachová svou nadřazenost ve vesmíru,“ dodává server NI.

Vstupte do diskuze (113)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo získal doporučení na post ministra zahraničí USA, bylo to o fous

24.04.2018 07:38 Washington - Výbor pro zahraniční vztahy amerického Senátu v pondělí podpořil nominaci Mika Pompea…

Trump pohostil Macrona v Bílém domě, zasadili dub z místa slavné bitvy

24.04.2018 07:29 Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí dorazil do Spojených států na…

Exprezident Bush byl hospitalizován kvůli infekci, den po pohřbu manželky

24.04.2018 07:26 Houston - Bývalý americký prezident George Bush starší byl hospitalizován kvůli nespecifikované…

Řidič dodávky v Torontu zabil deset lidí. Zastřel mě, křičel při zatýkání …

24.04.2018 07:16 Toronto - Při pondělních nájezdech dodávky do chodců v Torontu zemřelo nejméně deset lidí a dalších…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama