3. světová válka? Rusko a Čína mají úskočný způsob, jak rozdrtit Ameriku, píše server

Rusko a Čína aktivně vyvíjejí nové zbraně a schopnosti, aby zabránily americkém dominanci vesmíru, tvrdí americké zpravodajské komunity. Oba národy totiž pracují na vývoji zbraní, které by mohly napadnout americké satelity a další vesmírné prostředky na oběžné dráze, uvádí server National Interest (NI), podle kterého „mají Rusko a Čína úskočný způsob, jak rozdrtit Ameriku, pokud dojde ke 3. světové válce".

Přidejte svůj názor 113 komentářů

Ruská vlajka

„Zjistili jsme, že Rusko a Čína vnímají potřebu vyrovnat jakoukoli americkou vojenskou výhodu odvozenou z vojenských, civilních nebo komerčních vesmírných systémů a stále více zvažují útoky na družicové systémy jako součást své budoucí doktríny o válce,“ uvedl v Kongresu Daniel Coats, ředitel amerických tajných služeb. Oba státy podle něj budou pokračovat ve vývoji anti-satelitních zbraní (ASAT) jako prostředku ke snížení americké vojenské efektivity.

„Rusko a Čína jsou i nadále odhodlány rozvíjet schopnosti napadnout protivníky ve vesmíru, zejména Spojené státy, zatímco veřejně i diplomaticky podporují myšlenku neumísťování zbraní do vesmíru.“ uvedl Coats. Většina útoků proti USA podle něj může mít podobu elektronických útoků a kybernetické války.

„Nicméně, když elektronická válka a kybernetické zbraně nedosáhnou svých požadovaných cílů, Rusové a Číňané jsou připraveni použít kinetickou sílu k fyzickému zničení amerického vesmírného majetku,“ píše NI. „Vývoj některých nových ruských a čínských zbraní ASAT, včetně destruktivních systémů, pravděpodobně bude v příštích několika letech dokončen," upozornil Coats. Ale není to jen ruská armáda; i političtí činitelé v Moskvě také propagují proti-satelitní zbraně, myslí si americká zpravodajská komunita. „Ruští zákonodárci podporují vývoj raket ASAT, které by zasáhly nízko létající družice. Rusko testuje takovou zbraň pro případné nasazení," uvedl Coats. Čína je pak podle něj na pokraji spuštění operační protisatelitní zbraně. Mezitím obě velmoci pracují na vývoji energetických zbraní zaměřených proti americkým družicím.

„Obě země jsou na cestě k získání technologie, která by mohla zaslepit nebo poškodit citlivé prostorové optické senzory družic. Rusko vyvíjí vzdušnou laserovou zbraň pro použití proti americkým družicím,“ tvrdí Coats. Navíc obě země vyvíjejí družice, které mohou buď manipulovat s dalšími vesmírnými zařízeními, nebo v případě potřeby srazit a zničit nepřátelské orbitální nástroje, upozorňuje server.

„V důsledku toho bude muset Pentagon investovat více, aby zajistil, že Amerika si zachová svou nadřazenost ve vesmíru,“ dodává server NI.

Vstupte do diskuze (113)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhrožuje. Žádá odblokování peněz pro vládu, jinak nebude jednat o…

20.01.2018 19:44 Washington - Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu,…

Papež navštívil v Peru oblast zdevastovanou lijáky

20.01.2018 19:13 Trujillo - Papež František navštívil v Peru oblast, kterou loni zdevastovaly silné lijáky. Neštěstí…

Americká vláda v platební neschopnosti: Chod státu se drasticky omezí

20.01.2018 12:40 Washington - Na podzim roku 2013 musela americká administrativa kvůli pozastavenému přísunu peněz…

Mansonova vražedkyně zůstane za mřížemi, guvernér propuštění opět zamítl

20.01.2018 10:14 Los Angeles - Kalifornský guvernér zamítl podmínečné propuštění Leslie Van Houtenové (68),…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama