Proč Američany globální oteplování nezajímá?

Washington/Brusel - Obyvatelé starého kontinentu mnohem častěji vnímají globální oteplování jako hrozbu než Američané, tvrdí studie společnosti Pew. Jen 56 procent dotazovaných ze Spojených států se cítí být ohroženo změnou klimatu, v Evropě v průměru na stejnou otázku kývlo přes 64 procent korespondentů.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Globální oteplování, ilustrační foto.

Podle autorů studie může za rozdíl hlavně počet zpráv, které se k respondentům dostávají. V USA jsou obyvatelé neustále varování před tím, že globální oteplování je skutečné, na druhou stranu však také vznikají studie, které tvrdí, že se jedná jen o mýtus. Přehršel protichůdných informací pak zapříčinilo to, že Američané nemají jasno v tom, zda je změna klimatu ohrožuje nebo ne.

Evropané oproti tomu mají mnohem lepší vědecké znalosti a své rozhodnutí jsou schopni doložit zjištěnými argumenty. Studie také zjistila, že Američané mnohem častěji preferují naprostou liberálnost a věří tomu, že mají svůj osud pevně v rukou, zatím Evropané se zase rádi spolehnou na stát, který má podle nich zajistit potřeby obyvatel a má se postarat o to, aby se nikdo neocitl v nouzi.

Jistou roli hraje i politická příslušnost, která je patrnější v USA než ve členských státech Evropské Unie. Američtí demokraté věří tomu, že pociťujeme dopady globálního oteplování, zatímco republikáni mají tak trochu pocit, že se jich to netýká. Ovlivňuje to i sám současný prezident Donald Trump (zvolen za republikány), který fakta o změně klimatu odmítá.

Vědečtí historici Naomi Oreskes a Erik Conway se domnívají, že rozpolcenost národa v otázce je spíše projevem politickým a ekonomickým. Velká rozdílnost mezi demokraty a jejich rivaly dokazuje, že životní styl a ideje republikánů by byly silně ohrožené faktem, že změna klimatu skutečně existuje. I přes vědecké argumenty tak politici nemůžou uznat "pravdu", protože by se ukázalo, že možná celou dobu činili něco špatně.

Rozdíl s Evropou je výrazný zejména v tom, že zatímco v USA de facto funguje dvoučlenný systém, v evropských vládách jsme zvyklí na účast několika rozdílných stran a vliv korporací na chod země je taky značně menší. Pokud tak chceme, aby USA i nadále podporovaly mezinárodní snahy jako jsou Pařížské dohody, pak musíme změnit myšlené celé jedné silné politické strany a hlavně přesvědčit lidi, že ochrana planety je důležitější a spolehlivější než krátkodobý finanční zisk.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká vláda v platební neschopnosti: Chod státu se drasticky omezí

20.01.2018 12:40 Washington - Na podzim roku 2013 musela americká administrativa kvůli pozastavenému přísunu peněz…

Mansonova vražedkyně zůstane za mřížemi, guvernér propuštění opět zamítl

20.01.2018 10:14 Los Angeles - Kalifornský guvernér zamítl podmínečné propuštění Leslie Van Houtenové (68),…

Kolumbie čelí náporu uprchlíků. Dorazilo už 550 tisíc Venezuelanů

20.01.2018 10:05 Bogotá/Caracas - Venezuelané hromadně opouštějí svou zvídačenou vlast. V sousední Kolumbii už jich…

V USA dražili Hilterův luxusní mercedes, nikdo ho nekoupil

20.01.2018 09:20 Scottsdale (USA) - Aukční síň Worldwide Auctioners dala do dražby Hitlerův luxusní kabriolet…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama