Morales diktátorem? Usiluje o čtvrtý mandát, rozzlobení lidé vyšli do ulic

La Paz - Bolivijský prezident Evo Morales by rád získal čtvrtý mandát, což mu ale ústava zakazuje. Jeho snahy udržet se u moci se nelíbí obyvatelům země, vyšli proto do ulic.

Přidejte svůj názor

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.

Morales vládne zemi od roku 2006 a mandát mu vyprší v roce 2019. Kandidovat na čtvrté volební období mu zakazuje ústava, o jejíž změně loni uspořádal referendum, v němž však 51 procent voličů nová pravidla odmítlo.

Vedení Moralesovy strany Hnutí za socialismus (MAS) se teď rozhodlo obrátit na nejvyšší soud, aby zrušil omezení počtu funkčních období, které může člověk v prezidentském úřadě strávit. Socialisté argumentují tím, že omezení porušuje lidská práva.

Podle protestujících se Morales snaží udržet u moci bez ohledu na vůli lidí po vzoru dalšího jihoamerického levicového vůdce, Nicoláse Madura z Venezuely. "Tohle je politická diktatura...My nejsme Venezuelci, ale Bolivijci," řekl vůdce místních farmářů Remigio Figuerado.

Pozice ještě nedávno dominantních levicových vůdců slábne v celé Latinské Americe a jejich místa zaujímají v řadě zemí pravicoví politici slibující lidem protržní reformy. K podobnému střídání sil došlo například v Argentině, Brazílii či Peru. Ve Venezuele zase poprvé po 17 letech nezískali socialisté parlamentní většinu a prezident Maduro čelí masovým protestům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chlípník v Bílém domě? Trump si obvinění nedal líbit, na twitteru je hodně…

12.12.2017 16:56 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes reagoval na prohlášení tří žen, které se označily…

Mexická metropole je v obležení poutníků, patrně padne rekord

12.12.2017 16:28 Mexiko - Do mexické metropole se na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské sjelo již šest…

Trump nařídil NASA úkol připravovat pilotované mise na Měsíc a na Mars

12.12.2017 16:27 Aktualizováno Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump vydal nařízení o nové americké pilotované misi na Měsíc a…

Útok v New Yorku se nepovedl? Právě naopak. Experti odkryli děsivé pozadí

12.12.2017 15:37 Aktualizováno New York - V pondělí 11. prosince došlo v části Port Authority v New Yorku k útoku sebevražedným…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama