Morales diktátorem? Usiluje o čtvrtý mandát, rozzlobení lidé vyšli do ulic

La Paz - Bolivijský prezident Evo Morales by rád získal čtvrtý mandát, což mu ale ústava zakazuje. Jeho snahy udržet se u moci se nelíbí obyvatelům země, vyšli proto do ulic.

Přidejte svůj názor

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.

Morales vládne zemi od roku 2006 a mandát mu vyprší v roce 2019. Kandidovat na čtvrté volební období mu zakazuje ústava, o jejíž změně loni uspořádal referendum, v němž však 51 procent voličů nová pravidla odmítlo.

Vedení Moralesovy strany Hnutí za socialismus (MAS) se teď rozhodlo obrátit na nejvyšší soud, aby zrušil omezení počtu funkčních období, které může člověk v prezidentském úřadě strávit. Socialisté argumentují tím, že omezení porušuje lidská práva.

Podle protestujících se Morales snaží udržet u moci bez ohledu na vůli lidí po vzoru dalšího jihoamerického levicového vůdce, Nicoláse Madura z Venezuely. "Tohle je politická diktatura...My nejsme Venezuelci, ale Bolivijci," řekl vůdce místních farmářů Remigio Figuerado.

Pozice ještě nedávno dominantních levicových vůdců slábne v celé Latinské Americe a jejich místa zaujímají v řadě zemí pravicoví politici slibující lidem protržní reformy. K podobnému střídání sil došlo například v Argentině, Brazílii či Peru. Ve Venezuele zase poprvé po 17 letech nezískali socialisté parlamentní většinu a prezident Maduro čelí masovým protestům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vynadal FBI: Ztrácíte čas pátráním po ruském vlivu na volby. Sepsul…

18.02.2018 09:53 Aktualizováno Washington - FBI by se podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měla věnovat pátrání po…

V USA musí nálepku "zahraniční agent" užívat už čtvrté ruské médium

18.02.2018 09:15 Washington - Mediální firma RIA Global se v USA zaregistrovala jako zahraniční agent. Zabývá se…

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Střelec z Floridy předloni zveřejnil hrůzné video. Nepředstavuje riziko,…

17.02.2018 21:04 Miami - Policisté se podle listu South Florida Sun Sentinel setkali s Nikolasem Cruzem již v září…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama