US námořnictvo: S vojáky je zacházeno jako s vězni

Washington - Největším problémem na vojenských lodích pod vlajkou Spojených států je nedostatek morálky, tvrdí jeden z mariňáků. Služba na podobných plavidel připomíná spíše vězení na moři.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Pobyt na amerických válečných lodí není žádný med.

Američtí reportéři provedli průzkum mezi příslušníky námořní pěchoty ve službě poté, co Pentagonu na stole přistál spis se stovkami stran stížností od anonymních námořníků sloužících na USS Shiloh v Japonsku. Novinářům z CNN dva na sobě nezávislí důstojníci potvrdili, že jejich výhrady jsou skutečné a objevují se na všech amerických lodích.

Dotazník ukazuje, že jen 31 procent posádky věří rozhodnutí nadřízených a nemá s nimi problémy. Jenom třetina se cítí být motivována k lepším výkonům, zatímco až 69 procent tvrdí, že "v minulosti to bylo lepší". Co se týče přímo lodi Shiloh, tak oficiální reakce poznamenává, že kapitán Adam Aycock byl seznámen s problémy a nyní dělá vše proto, aby zlepšil podmínky mezi svými podřízenými.

S tímhle stanoviskem se však mnoho mariňáků nechce smířit, nechápou jak ve vedení může zůstat někdo, komu posádka nedůvěřuje a má vůči němu výhrady. Aycock se údajně vyžíval i v krutých trestech pro nováčky za nesplnění povinností. Nezřídka kdy se stávalo, že mladší příslušníci byli krmeni jen "chlebem a vodou", údajně aby se v nich vytvořila kázeň.

Jeden z mariňáků dodal, že i taxikáři v okolí si jsou dobře vědomi praktiky, při které námořník přežíval jen na minimu jídla a vody. Údajně patří tato metoda mezi tajnými tresty, nad kterými nejvyšší vedení přizavírá oči, i když patří mezi zakázané praktiky. Podle psychologů je velkým problémem, když velící důstojník se chová hrubě či nemorálně. Nasadí tím tudíž normu i pro ostatní, šikana je tak na uzavřených lodích velmi častá.

USS Shiloh patří do 7. flotily, která v posledním roce zažívá samé problémy, mezi kterými patří i kolize lodí USS Fitzgerald nebo USS John McCain. Všechny řečené lodě jsou také vybavené protiraketovým systémem Aegis, nacházejí se proto hlavně v oblasti Pacifiku, kde můžou reagovat na severokorejské hrozby. O USS Shiloh se noviny zajímaly ve velkém v červnu tohoto roku poté, co jeden z námořníků skočil přes palubu. Po rozsáhlé pátrací akci byl prohlášen za mrtvého, ale po sedmi dnech se přišlo na to, že je živý a zdráv a celou dobu se nacházel na palubě.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Manhattanu útočil sebevražedný atentátník, měl na sobě bombu s dráty

11.12.2017 15:42 Aktualizováno New York - Policie musela reagovat na zprávy o výbuchu na autobusovém nádraží na Manhattanu v…

Maduro vymyslel nový trik, jak se zbavit opozice

11.12.2017 15:31 Aktualizováno Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro přišel s dalším kontroverzním prohlášení. Hlavní…

Teroristé jsou tu! Islámský stát přišel! Muž napadl baseballovou pálkou…

11.12.2017 13:49 Aktualizováno St. Thomas - "Máme tu teroristy! Je to ISIS!" Tato slova řval smyslů zbavený muž z městečka Saint…

Je to pýcha, nebo šrot? Americkou protiraketovou obranu čeká rozhodující…

11.12.2017 13:29 Washington - Spojené státy americké se ženou do války, kde reálně hrozí, že místo protivzdušné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama