US námořnictvo: S vojáky je zacházeno jako s vězni

Washington - Největším problémem na vojenských lodích pod vlajkou Spojených států je nedostatek morálky, tvrdí jeden z mariňáků. Služba na podobných plavidel připomíná spíše vězení na moři.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Pobyt na amerických válečných lodí není žádný med.

Američtí reportéři provedli průzkum mezi příslušníky námořní pěchoty ve službě poté, co Pentagonu na stole přistál spis se stovkami stran stížností od anonymních námořníků sloužících na USS Shiloh v Japonsku. Novinářům z CNN dva na sobě nezávislí důstojníci potvrdili, že jejich výhrady jsou skutečné a objevují se na všech amerických lodích.

Dotazník ukazuje, že jen 31 procent posádky věří rozhodnutí nadřízených a nemá s nimi problémy. Jenom třetina se cítí být motivována k lepším výkonům, zatímco až 69 procent tvrdí, že "v minulosti to bylo lepší". Co se týče přímo lodi Shiloh, tak oficiální reakce poznamenává, že kapitán Adam Aycock byl seznámen s problémy a nyní dělá vše proto, aby zlepšil podmínky mezi svými podřízenými.

S tímhle stanoviskem se však mnoho mariňáků nechce smířit, nechápou jak ve vedení může zůstat někdo, komu posádka nedůvěřuje a má vůči němu výhrady. Aycock se údajně vyžíval i v krutých trestech pro nováčky za nesplnění povinností. Nezřídka kdy se stávalo, že mladší příslušníci byli krmeni jen "chlebem a vodou", údajně aby se v nich vytvořila kázeň.

Jeden z mariňáků dodal, že i taxikáři v okolí si jsou dobře vědomi praktiky, při které námořník přežíval jen na minimu jídla a vody. Údajně patří tato metoda mezi tajnými tresty, nad kterými nejvyšší vedení přizavírá oči, i když patří mezi zakázané praktiky. Podle psychologů je velkým problémem, když velící důstojník se chová hrubě či nemorálně. Nasadí tím tudíž normu i pro ostatní, šikana je tak na uzavřených lodích velmi častá.

USS Shiloh patří do 7. flotily, která v posledním roce zažívá samé problémy, mezi kterými patří i kolize lodí USS Fitzgerald nebo USS John McCain. Všechny řečené lodě jsou také vybavené protiraketovým systémem Aegis, nacházejí se proto hlavně v oblasti Pacifiku, kde můžou reagovat na severokorejské hrozby. O USS Shiloh se noviny zajímaly ve velkém v červnu tohoto roku poté, co jeden z námořníků skočil přes palubu. Po rozsáhlé pátrací akci byl prohlášen za mrtvého, ale po sedmi dnech se přišlo na to, že je živý a zdráv a celou dobu se nacházel na palubě.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz burek na veřejnosti? Komentátor píše o fašismu

22.10.2017 00:01 NÁZOR – Québec se stal zatím posledním místem, kde bylo částečně zakázáno zahalování tváře, přičemž…

Podle Trumpa je dobytí Rakky zlomový bod tažení proti IS

21.10.2017 23:55 Washington - Dobytí syrské Rakky, bašty radikálního hnutí Islámský stát (IS), je zlomovým průlomem…

Trump by mohl do čela centrální banky navrhnout Powella a Taylora

21.10.2017 09:05 Washington - Do dvou nejvyšších funkcí v americké centrální bance (Fed) by mohly být jmenováni…

Básník Pablo Neruda podle expertů nezemřel na rakovinu. Byl otráven?

21.10.2017 08:30 Santiago de Chile – Slavný chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama