Pomlouvačný článek? Ruský miliardář Děripaska prohrál spor s agenturou AP

Washington - Ruský miliardář Oleg Děripaska, který má vazby na prezidenta Vladimira Putina, neuspěl s žalobou na The Associated Press (AP). "Hliníkový král" žaloval agenturu za pomluvu kvůli článku o stycích s bývalým šéfem volební kampaně Donalda Trumpa Paulem Manafortem.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V žalobě Děripaska tvrdil, že zpráva z 22. března o jeho obchodech s Manafortem byla nepřesná a poškodila jej falešným nařčením.

Americká federální soudkyně Ellen Huvelleová v rozhodnutí uvedla, že Děripaska nezpochybnil žádné podstatné skutečnosti, které agentura uvedla o pozadí a roli oligarchy v prosazování ruských zájmů ve světě. Z článku v žalobě Děripaska vybíral selektivně jednotlivá tvrzení, aby dohromady vyvolaly odlišný a mylný dojem než článek jako celek. Ani nebyl s to dokázat, že zpráva AP byla zveřejněna ze zlého úmyslu nebo že ignorovala pravdu.

Místo toho si stěžoval, že článek opominul to, co on sám považoval za zásadní. A "to zkrátka nestačí", uvedla soudkyně a žalobu zamítla, informovala o výsledku sama AP.

Rozhodnutí podle AP znamená, že Děripaska žalobu ze stejného důvodu nemůže podat znovu. Agentura dodala že dál stojí za svou zprávou, kterou se Děripaska snažil zpochybnit.

AP ve zmíněné zprávě uvedla, že bývalý šéf volebního štábu nynějšího amerického prezidenta Paul Manafort před deseti lety tajně pracoval na posílení vlivu Vladimira Putina v někdejších sovětských republikách, Evropě i ve Spojených státech. Z dokumentů vyplývá, že Manafort pracoval pro ruského miliardáře Děripasku. AP tehdy poznamenala, že zmíněný materiál je očividně v rozporu s dřívějšími prohlášeními Trumpovy administrativy i Manaforta samého o jeho vazbách na Rusko.

Manafort zřejmě už v roce 2005 vypracoval tajnou strategii, která měla ve prospěch Putinovy vlády ovlivnit politiku, obchody a zpravodajství v USA, Evropě a v bývalých sovětských republikách. Děripaska, který plány dostal, pak na začátku roku 2006 poskytl Manafortovi smlouvu s roční odměnou deset milionů dolarů (v dnešním kurzu téměř 219 milionů Kč), vypověděli podle AP svědkové s tím, že Manafort s Děripaskou obchodovali nejméně do roku 2009.

"Jsme přesvědčeni, že tento model může sloužit ke značnému prospěchu Putinovy vlády, pokud bude využit na těch správných úrovních," citovala AP Manafortův dopis Děripaskovi z roku 2005. Manafort v něm dále uvádí, že zmíněný plán otevírá velké možnosti pro Putinovu vládu, nejen pro politiku v rámci Ruska, ale i v zahraničí.

Manafort v březnu agentuře AP potvrdil, že pro Děripasku v různých zemích pracoval a že tato spolupráce byla nespravedlivě vyhodnocena jako součást kampaně, jejímž cílem bylo aktéry pošpinit.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství, experimenty se smrtí. Debata o trestu smrti se vyostřuje

18.03.2018 00:01 NÁZOR - Na sklonku roku 1607 byl kovář jménem James Read odsouzen k oběšení za útok na úředníka…

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Obří útok na uživatele facebooku: Firma pracující pro Trumpa zneužila…

17.03.2018 21:02 New York - List The New York Times upozornil na jeden z největších útoků na soukromí uživatelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama