Vrátí se do Kolumbie vzácný poklad dávné civilizace? Soud vynesl průlomový verdikt

Bogotá - Kolumbie bude muset na základě verdiktu tamního ústavního soudu po více než sto letech požádat Španělsko o navrácení zlatého pokladu dávné civilizace Quimbaya. Spor kolem 122 zlatých artefaktů, které jsou nyní v madridském národním Muzeu Ameriky, se před soud dostal poprvé v roce 2006.

Přidejte svůj názor

Zlato

Kolumbijská vláda totiž dosud o navrácení pokladu zažádat odmítala, neboť podle ní šlo o dar kolumbijského prezidenta španělské královně Marii Kristýně Rakouské. Poklad je v madridských muzeích od roku 1892, kdy byl v součástí výstavy u příležitosti čtyřstého výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem.

Carlos "Holguín daroval poklad španělské královně za to, že mu pomohla urovnat hraniční spor s Venezuelou. Neměl ale právo dát jí národní kulturní dědictví," tvrdí historik Jaime Lopera z kolumbijské akademie.

Jako hlavní argument pro návrat pokladu do Kolumbie uváděl advokát Felipe Rincón, že dar kolumbijského prezidenta španělské královně Marii Kristýně Rakouské nebyl legální. Uskutečnil se totiž bez předchozího souhlasu kolumbijského parlamentu, což potvrdil i děkan fakulty kolumbijské národní univerzity Ricardo Sánchez. Kolumbijská vláda oponovala, že dar byl ve své době legální.

Kolumbijské vládě dal v roce 2011 za pravdu soud nižší instance, podle něhož neexistuje dostatek důkazů pro to, že dar byl nelegální. Ústavní soud nicméně ve čtvrtek rozhodl, že kolumbijská vláda musí vynaložit veškeré úsilí, aby jí byl poklad vrácen.

Civilizace Quimbaya se zrodila asi kolem prvního století před naším letopočtem a obývala údolí kolem řeky Cauca na západě dnešní Kolumbie. Proslulé jsou zejména její zlaté sošky, často zobrazující sedící muže či ženy se zavřenýma očima.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Argentinská armáda aktivně pátrá po zmizelé ponorce

18.11.2017 20:14 Buenos Aires - Argentinské námořnictvo zintenzivnilo pátrání po své ponorce. Ztratilo s ní kontakt…

Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

18.11.2017 17:26 Aktualizováno New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu…

Americká armáda vytvořila na obloze obří penis. Vedení zuří

18.11.2017 10:07 Washington - Příslušníci amerického námořního letectva si v rámci vzdušného cvičení zašprýmovali.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama