USA se chystají na jadernou válku. Bombardéry budou poprvé od studené války v permanentní pohotovosti

Washington - Jaderné bombardéry B-52 přejdou do režimu nepřetržité pohotovosti. Budou tak schopny na rozkaz prakticky kdykoliv vyletět a svrhnout atomové zbraně na Severní Koreu. Letectvo spojených států k tomuto kroku přistoupilo poprvé od konce studené války v roce 1991. Uvedla to televize Fox News.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

B-52 Stratofortresses

Televize s odkazem na server DefenseOne uvedla, že bombardéry B-52 budou poprvé od konce studené války připraveny z minuty na minutu odstartovat a zasypat Severní Koreu jadernými bombami.

Podle serveru to v praxi znamená, že se odletové dráhy amerických vojenských leteckých základen zaplní bombardéry, které budou osazené atomovými bombami. Pokud obdrží armáda pokyn zaútočit, do letadel se přesunou piloti, kteří zaútočí na předem vytipovaná místa.

"Je to další krok k tomu, abychom ukázali, že jsme připraveni," cituje server náčelníka leteckého štábu, generála Davida Goldfeina. Podle něj nelze na tento krok pohlížet jako na předzvěst nějaké konkrétní události. Spojené státy tím ale prý chtějí ukázat, že chápou realitu a situaci, v níž se svět ocitl, a jsou na ni připravené.

Podle Goldfeina přijde rozkaz k zahájení pohotovostního stavu každou chvíli a čeká se pouze na udělení pokynu. Ten musí vydat velitel amerického strategického velitelství, generál John Hyten, nebo velitel severního velitelství USA, generál Lori Robinson. Pokyn může přijít od obou z nich, STRATCOM má totiž na starosti armádní jaderné síly a NORTHCOM obranu Severní Ameriky.

Povolání bombardérů B-52 do stavu pohotovosti je jen jedním z mnoha rozhodnutí, kterým letectvo čelí v posledních dnech. Americká armáda reaguje na měnící se geopolitické prostředí, a zejména na rychle se rozvíjející jaderný arzenál Severní Koreje. 

Podle Goldfeina by ale měla armáda více přemýšlet o nových způsobech využití jaderných zbraní jak v případě zastrašování, tak v boji. "Už nežijeme v bipolárním světě, kde jsme jen my a Sovětský svaz. Máme další hráče, kteří mají jaderné zbraně. Nikdy proto nebylo důležitější ujistit se, že jsme připraveni, dodal.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský parlament schválil zákon o sankcích proti USA, byl značně seškrtán

22.05.2018 11:21 Moskva - Dolní komora ruského parlamentu dnes schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným…

Gramatické chyby, šokující jazyk. Jak vznikají Trumpovy tweety? Něco tady…

22.05.2018 10:24 Washington - Americký prezident Donald Trump s veřejností komunikuje prostřednictvím twitteru, ne…

Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

22.05.2018 10:08 Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají…

Trump nedodržuje zásady bezpečné komunikace, experti jsou na mrtvici

22.05.2018 08:17 Washington - Americký prezident používá mobilní telefony, které nejsou vybaveny bezpečnostními…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama