USA se chystají na jadernou válku. Bombardéry budou poprvé od studené války v permanentní pohotovosti

Washington - Jaderné bombardéry B-52 přejdou do režimu nepřetržité pohotovosti. Budou tak schopny na rozkaz prakticky kdykoliv vyletět a svrhnout atomové zbraně na Severní Koreu. Letectvo spojených států k tomuto kroku přistoupilo poprvé od konce studené války v roce 1991. Uvedla to televize Fox News.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

B-52 Stratofortresses

Televize s odkazem na server DefenseOne uvedla, že bombardéry B-52 budou poprvé od konce studené války připraveny z minuty na minutu odstartovat a zasypat Severní Koreu jadernými bombami.

Podle serveru to v praxi znamená, že se odletové dráhy amerických vojenských leteckých základen zaplní bombardéry, které budou osazené atomovými bombami. Pokud obdrží armáda pokyn zaútočit, do letadel se přesunou piloti, kteří zaútočí na předem vytipovaná místa.

"Je to další krok k tomu, abychom ukázali, že jsme připraveni," cituje server náčelníka leteckého štábu, generála Davida Goldfeina. Podle něj nelze na tento krok pohlížet jako na předzvěst nějaké konkrétní události. Spojené státy tím ale prý chtějí ukázat, že chápou realitu a situaci, v níž se svět ocitl, a jsou na ni připravené.

Podle Goldfeina přijde rozkaz k zahájení pohotovostního stavu každou chvíli a čeká se pouze na udělení pokynu. Ten musí vydat velitel amerického strategického velitelství, generál John Hyten, nebo velitel severního velitelství USA, generál Lori Robinson. Pokyn může přijít od obou z nich, STRATCOM má totiž na starosti armádní jaderné síly a NORTHCOM obranu Severní Ameriky.

Povolání bombardérů B-52 do stavu pohotovosti je jen jedním z mnoha rozhodnutí, kterým letectvo čelí v posledních dnech. Americká armáda reaguje na měnící se geopolitické prostředí, a zejména na rychle se rozvíjející jaderný arzenál Severní Koreje. 

Podle Goldfeina by ale měla armáda více přemýšlet o nových způsobech využití jaderných zbraní jak v případě zastrašování, tak v boji. "Už nežijeme v bipolárním světě, kde jsme jen my a Sovětský svaz. Máme další hráče, kteří mají jaderné zbraně. Nikdy proto nebylo důležitější ujistit se, že jsme připraveni, dodal.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozí výbuch Yellowstonu? Objevily se další zemětřesení

21.02.2018 00:37 Aktualizováno Yellowstone - Během pouhých deseti dnů vědci zaznamenali v Yellowstonském národním parku na dvě stě…

V Kolumbii objevili dvě tuny kokainu v košících v lese

21.02.2018 00:34 Bogotá - Policie na severu Kolumbie při dvou operacích namířených proti drogovému kartelu Clan del…

Venezuelská opozice chce bojkotovat prezidentské volby

20.02.2018 21:47 Caracas - Část velkých opozičních stran ve Venezuele chce bojkotovat prezidentské volby, které jsou…

Abbás vystoupil na schůzi Rady bezpečnosti OSN, vyzval k mezinárodní…

20.02.2018 18:46 New York - Agentury Reuters a AFP.uvádějí, že šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama