USA zvažují sankce proti Barmě: Za zvěrstva vůči Rohingům musí nést odpovědnost

Washington - Spojené státy zvažují sankce proti buddhistické Barmě kvůli jejímu přístupu k Rohingů. Příslušníkům muslimské menšiny barmské úřady odmítají udělit občanství, omezují jejich svobody a neuznávají je jako etnikum.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Už před týdnem šéf americké diplomacie Rex Tillerson prohlásil, že Washington za represe vůči Rohingům považuje odpovědné barmské vojenské činitele, nesdělil ale, zda proti armádním předákům USA podniknou nějaké kroky.

zdroj: YouTube

"Vyjadřujeme nejhlubší obavy z nynějšího dění v barmském Arakanském státě a z toho, že pokračují násilnosti proti Rohingům a dalším komunitám a jejich traumatizování," sdělilo dnes americké ministerstvo zahraničí v prohlášení. "Je nezbytné, aby každý člověk či subjekt odpovědný za zvěrstva nesl odpovědnost," dodalo.

Washington podle ministerstva zahraničí kvůli současné situaci ukončuje vojenskou asistenci, kterou dosud Barmě poskytoval. Americký vojenský personál mimo jiné v posledních letech po iniciativě bývalého prezidenta Baracka Obamy poskytoval své zkušenosti, pomáhal při dohledu na přechod země z vojenské k civilní vládě či asistoval při odstraňování následků přírodních katastrof. Důstojníci barmské armády rovněž v rámci téhož programu absolvovali výukové pobyty v USA. Americké úřady však nyní končí s vízovou úlevou, která vojenským představitelům umožňovala cestovat do Spojených států.

Američtí experti by měli zřejmě už tento týden dokončit doporučení, na jehož základě Tillerson rozhodne, zda se v Barmě odehrávají etnické čistky. Pokud k tomuto závěru skutečně ministr dospěje, bude prezident Donald Trump a zákonodárci v Kongresu pod tlakem, aby přijali sankce, uvedla AP.

Muslimští Rohingové čelí v buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně.

Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě. Podle aktuální bilance OSN uprchlo od tohoto data do Bangladéše 603.000 Rohingů, z toho polovinu tvoří děti. Připojili se k více než 300.000 rohingským běžencům, kteří tam žili již dříve.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zastavil kontroverzní povolení dovážet sloní trofeje z Afriky

18.11.2017 20:15 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump "zmrazil" kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů…

Argentinská armáda aktivně pátrá po zmizelé ponorce

18.11.2017 20:14 Buenos Aires - Argentinské námořnictvo zintenzivnilo pátrání po své ponorce. Ztratilo s ní kontakt…

Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

18.11.2017 17:26 Aktualizováno New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu…

Americká armáda vytvořila na obloze obří penis. Vedení zuří

18.11.2017 10:07 Washington - Příslušníci amerického námořního letectva si v rámci vzdušného cvičení zašprýmovali.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama