NATO a Rusko obnovují vztahy? Má se konat důležitá schůzka, oznámil generál Pavel

Washington/Moskva - NATO pozastavilo vojenskou spolupráci s Ruskem v roce 2014 po anexi Krymu a vypuknutí bojů v Donbasu. V současnosti ale již dochází ke zlepšení vztahů, uvedl před novináři předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Nicméně upozornil, že aliance není ochotna obnovit spolupráci s Moskvou v plném rozsahu.

Přidejte svůj názor 75 komentářů

NATO

"Snažíme se obnovit styky s Ruskem jak na politické, tak vojenské úrovni," řekl český generál. NATO pozastavilo vojenskou spolupráci s Ruskem v roce 2014, ale zůstaly zachovány politické a diplomatické styky.

Sám Pavel se minulý měsíc v Baku setkal s náčelníkem ruského generálného štábu Valerijem Gerasimovem. Jednání označil za otevřené, oba generálové se snažili držet se vojenských záležitostí a vyhnout se politickým sporům. Doufá, že do konce letošního roku se také setkají Gerasimov a velitel sil NATO v Evropě, americký generál Curtis Scaparrotti, termín však ještě nebyl dohodnut.

"Říkáme ruským partnerům, že jsme otevřeni dialogu, ale ne obnovení spolupráce, protože podmínky pro to nedozrály," upozornil Pavel s tím, že tyto podmínky byly jasně stanoveny na politické úrovni a jde o především o respektování mezinárodního práva a urovnání konfliktu v Donbasu. A také se - v důsledku rusko-gruzínské války v srpnu 2008 a ruské anexe Krymu v březnu 2014 a konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny - vytratila důvěra z předchozí spolupráce.

"Od té doby se nalézáme v období, které bych pravděpodobně označil za dobu vzájemných obvinění," uvedl Pavel a připustil, že to, co NATO považuje za "jasnou agresi", vidí Rusko jinak a naopak věří, že jej aliance ohrožuje. Některá fakta jsou však podle Pavla nesporná a je záhodno raději respektovat pravidla nastolená po druhé světové válce, než žít v anarchii.

K nadcházejícímu zasedání Rady NATO-Rusko na úrovni velvyslanců v Bruselu generál poznamenal, že na pořadu bude situace na Ukrajině, transparentnost vojenských cvičení a snížení rizika incidentů, jakož i situace v Afghánistánu: NATO hodlá upozornit na informace, že Rusko přes prostředníky zásobuje radikální hnutí Taliban palivem a zbraněmi.

Zahájení smysluplného vojenského dialogu s ruskou stranou je pro Pavla jednou z hlavních věcí od jeho nástupu do funkce šéfa výboru v červnu 2015. Komunikace na vojenské úrovni by podle aliančních představ měla pomoci předcházet případným tragickým nedorozuměním a umožnit rychlé řešení incidentů. NATO si dlouhodobě stěžuje například na chování ruských vojenských pilotů nad Baltským či Černým mořem.

Vstupte do diskuze (75)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA zemřel kubánský chlapec, na obličeji měl čtyřkilový nádor

21.01.2018 09:11 Miami - V nemocnici na Floridě zemřel kubánský chlapec Emanuel Zayas (14), jemuž tamní lékaři…

V Brazílii zabíjí žlutá zimnice. 94 měst vyhlásilo stav nouze, ohrožen…

21.01.2018 08:18 Sao Paulo - Druhý nejlidnatější stát Brazílie Minas Gerais vyhlásil v sobotu stav nouze v 94…

Sever Chile, kde byl před pár dny papež, postihlo silné zemětřesení

21.01.2018 05:44 Santiago de Chile - Sever Chile zasáhlo v noci na dnešek zemětřesení o síle 6,3 stupně. Otřesy byly…

Pochodu proti Trumpovi se v USA účastní tisíce lidí

20.01.2018 21:34 Washington - Tisíce lidí se dnes po celých Spojených státech účastní druhého pochodu za práva žen,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama