"Alláhu akbar" není pokřik teroristů. Jde o docela nevinný výraz, říká expert na náboženství

New York - Původ fráze Alláhu akbar je čistě náboženský. Zaznívá při svolávání k modlitbám, které lze slyšet pětkrát denně, jakožto i v modlitbách samotných. Zaznít ale může například i při fandění na fotbale, napsal americký list The New York Times.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Korán

Arabská fráze, která znamená zkrátka "Bůh je veliký", je dnes takřka neodmyslitelně spjata s teroristickými činy. Řidič dodávky, který v úterý na Manhattanu zabil osm lidí, zvolal Alláhu akbar předtím, než jej zneškodnil policista. To samé křičeli útočníci během masakru v redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015.

Pro pana H. A. Hellyera, jako i pro další muslimy, je však Alláhu akbar tak běžným obratem, že nestojí vůbec za povšimnutí. "Je to docela nevinný výraz," říká v Londýně žijící odborník na náboženství a politiku při ústavu Atlantická rada.

"Třeba se stane něco dobrého a lidé v rámci gratulací vyzdvihnou velikost Boha na znak uznání něčeho, co chápou jako požehnání shůry," vysvětluje Hellyer. Úzus však může být ještě méně spjatý s náboženským prostředím. "Dejme tomu, že váš fotbalový tým se vydává do útoku. Můžete říct 'Alláhu akbar, Alláhu akbar, Alláhu akbar,' a bude to znamenat 'Do toho, do toho'," říká egyptská spisovatelka Ahdaf Suífová. Alláhu akbar může podle ní vyjadřovat i ocenění něčí krásy. "Uvidíte krásnou ženu nebo dobře vypadajícího muže a řeknete si 'Alláhu akbar'," popsala autorka.

Loni byl z letadla aerolinky Southwest Airlines vyhozen cestující, který do telefonu svému strýci řekl, že mu zavolá po přistání, "inšalláh". Výraz znamená "dá-li Bůh" a je běžnou součástí konverzací.

Význam obratu Alláhu akbar každopádně do velké míry závisí na tom, v jaké situaci je vyřčen. H. A. Hellyer v souvislosti s jeho použitím při úterním útoku v New Yorku komentoval, že v tomto případě byl reálný význam téměř zanedbatelný. "Lidé si přečtou titulek o útoku a řeknou si: 'Aha, křičel Alláhu akbar, takže to něco musí znamenat.' Nejspíš to ale znamená, že on (útočník) si myslí, že to něco znamená. Z toho ale nevyplývá, že každý, kdo řekne Alláhu akbar se chystá okamžitě spáchat nějaký krvavý čin. Ba naopak," myslí si Hellyer.

Vstupte do diskuze (27)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump si od schůzky s Kimem slibuje veliký úspěch

19.04.2018 10:57 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump si od schůzky s Kim Čong-unem slibuje úspěch, který…

Proč vlastně USA bojují v Sýrii? Odborníci marně hledají odpověď

19.04.2018 10:50 Víkendové bombardování Sýrie stále vzbuzuje otázky, které jsou pro Washington a Západ stále méně…

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru teleskop TESS, uvidí celé nebe +VIDEO

19.04.2018 10:32 Aktualizováno Mys Canaveral - Americká raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX úspěšně vynesla na oběžnou…

Trump jako loutka Putina? Rusko si dovolovalo na Obamu, teď je tomu konec,…

19.04.2018 10:02 Washington – Tvrzení, že Donald Trump je proruský a že jeho zvolení bude vodou na mlýn Vladimiru…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama