Co s podezřelými teroristy? Řešení je prosté, zní z USA

NÁZOR – Během své předvolební kampaně Donald Trump sliboval, že „napěchuje (detenční centrum v zálivu Guantánamo) darebáky“ a naznačoval, že je otevřený možnosti soudit před tamními vojenskými komisemi také americké občany, připomíná editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v něm konstatuje, že pochybné fungování těchto vojenských soudů se opět dostalo na přetřes v souvislosti s trestním stíháním Sajfulláha Saipova, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku v New Yorku z minulého týdne.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sayfull Saipov u soudu

Rychlá a tvrdá spravedlnost

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions označil Guantánamo za „velmi dobré místo“ pro zadržování osob podezřelých z terorismu, poukazuje vlivný server. Dodává, že Trump zase minulý týden naznačoval, že Saipov by měl být poslán do této věznice.

Saipov nakonec nezamířil na Guantánamo, ale do federální soudní síně, kde bude čelit trestnímu obvinění,“ konstatuje Washington Post. Tento postup označuje za nejlepší možný a Bílý dům, své rétorice navzdory, si zřejmě uvědomil, že z opakování chyb ohledně Guantánama neplyne žádný přínos.

Žalobci předpokládají, že Saipov zabil osm lidí, když najel vypůjčenou dodávkou na cyklostezku na jižním Manhattanu, přičemž inspiraci čerpal u Islámského státu, rekapituluje editorial. Odkazuje také na Trumpovu odpověď na dotaz novinářů, zda by Saipova poslal na Guantánamo – prezident by dle svých slov takovou možnost „zajisté zvážil“.

Trump později označil justiční systém za „vtip a výsměch“ a konstatoval, že Saipov si zaslouží „mnohem rychlejší a mnohem tvrdší (spravedlnost), než jakou máme nyní“, připomíná washingtonský deník.

Ještě týž den ministerstvo spravedlnosti nicméně Saipova obvinilo z terorismu u civilního soudu, podotýká Washington Post. Dodává, že navzdory Trumpovým návrhům, které podpořili také republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham, není zdaleka jisté, že americká vláda má pravomoc jednat se Saipovem jako s válečným zajatcem a postavit ho před vojenský soud.  

A jak Trump zřejmě zjistil následující den, justiční systém ukázal, že dokáže vykonávat ‚rychlou a tvrdou spravedlnost‘ vůči osobám usvědčeným z terorismu,“ deklaruje editorial. Připomíná, že pouhé dva dny před obviněním Saipova americká vláda oznámila, že i Mustafa al-Imam podezřelý z útoků na diplomatické objekty USA v libyjském Benghází z roku 2011 bude souzen u federálního soudu, ačkoliv byl zatčen v zahraničí.

Chaos a bahno

Zatímco Trump přemýšlí o poslání Saipova na Guantánamo, tamní systém soudních vojenských komisí zabředává do chaosu, varuje Washington Post. Poukazuje na stanovisko právníků zastupujících vězně obžalované ze zosnování útoku na americkou vojenskou loď USS Cole, kteří údajně nemohou z etických důvodů hájit své klienty, jelikož by je při poradách s mandanty mohla vláda odposlouchávat.

Vojenský soudce v reakci obvinil generála, který dohlíží na všechny obhájce působící na Guantánamu, z pohrdání soudem a nařídil mu domácí vězení, podotýká vlivný deník. Doplňuje, že právní bitva pokračuje, ačkoliv představitelé Pentagonu generálovi trest pozastavili.

Toto není ‚rychlá spravedlnost‘ a Trumpova administrativa učinila správné rozhodnutí, když odmítla toto bahno prohlubovat,“ kvituje vlivný server. Zdůrazňuje, že i „rychlá a tvrdá spravedlnost“ musí stále naplňovat právní standardy a Trumpovy tweety požadující trest smrti pro Saipova podkopávají nejen žalobu proti podezřelému Uzbekovi, ale také sílu a nezávislosti amerického justičního systému.

Je dobře, že prezident vložil svou důvěru v pracovníky ministerstva spravedlnosti, kteří budou soudit Saipova v souladu s veškerými existujícími právními možnostmi, ale nepřekročí je ani o píď, kvituje Washington Post. Dodává, že Trump by měl nyní mlčet a nechat spravedlnost pracovat.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další balíčkový útok v Austinu: Při explozi byli zraněni dva mladí muži

19.03.2018 15:23 Austin - Při nedělní explozi v Austinu byli zraněni dva mladí muži. Jde o čtvrtý incident, při němž…

Šéf Facebooku na pranýři. Kvůli zneužití dat uživatelů mu hrozí soudy i…

19.03.2018 13:01 San Francisco - Na Facebook se snesla kritika od zákonodárců z obou stran Atlantiku. Důvodem je…

Konečná bilance: Zřícení lávky v Miami má šest obětí

19.03.2018 08:12 Miami (USA) - Záchranáři vyprostili těla všech lidí, kteří přišli o život při čtvrtečním zřícení…

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama