Proč budou masové vraždy civilistů v USA pokračovat?

Washington - Orlando, Las Vegas, Sutherland Springs. Co mají tato místa společného? Všechna byla postupně svědky masového vraždění nevinného obyvatelstva, a to v rekordně krátkém čase. Vrahové navíc prý neřekli poslední slovo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Dva mrtví a několik zraněných při střelbě v newyorské nemocnici (30.6.2017).

Tři z pěti nejhorších masových vražd se staly za posledního půldruhého roku. Je to náhoda? To si nemyslí Derek Thompson, novinář amerického plátku The Atlantic. Podle něj se jedná o jistý druh nákazy, epidemie.

Thompson se odvolává na dřívější sociologickou studii Stanfordské univerzity, která popisuje vznik podobných nepokojů jako lavinu, ve které první sníh, jenž se uvolní, spustí řetězovou reakci, která způsobí přírodní živel tak silný, že může porážet silné stromy i stavení.

S masovými vraždami je to prý podobné – pokud člověk ukáže ostatním podobný příklad, jistá část společnosti se odhodlá k podobnému činu. První útok je tak spouštěčem, který vyvolá další útoky.

Toto tvrzení dokládá i práce z Arizonské státní univerzity, která se zabývala střelbou ve školách. „Našli jsme nezvratné důkazy o tom, že masové zabíjení střelnými zbraněmi je zpravidla vyvoláno podobnými událostmi v nedávné minulosti,“ píše se ve studii.

Podle Thompsona jistou úlohu hrají i média. „V rozhovoru pro The Atlantic v roce 2015 uvedl autor studie na Arizonské státní univerzitě, že televize, rádio a ostatní média mohou být jedním ze způsobů, jakým se další pachatel ‚nakazí‘.“

Celou teorii dokládá i to, že od začátku nového tisíciletí postupně rostl počet masových vražd. Pachatelé přitom měli zpravidla jednotný profil. „Hromadná vraždění jsou často páchána osamělými, neusazenými muži, kteří mají velké tužby a jsou něčím rozhořčení,“ uvádí Thompson.

Z jeho strany došlo i na kritiku prezidenta Trumpa, který prohlásil, že masové zabíjení není záležitostí druhého dodatku Ústavy USA, jenž obsahuje právo nosit zbraň. S tím Thompson nesouhlasí: „Pokud Spojené státy nemohou změnit zákony, které usnadňují tyto zločiny, pak by se měly věnovat studiu tohoto paradoxního období. Období historicky nízké úrovně kriminality, ale zároveň ‚nakažlivých‘ masových vražd.“

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 12:13 Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Ve Filadelfii naháněli krávu. Z betlému utekla dvakrát v jednom dni

15.12.2017 10:29 Filadelfie - Sedmiletá kráva Stormy ve čtvrtek dvakrát utekla z ohrady jesliček před kostelem ve…

Kalifornský požár Thomas už má rozlohu Londýna, v plamenech zahynul hasič

15.12.2017 09:56 Santa Barbara - Aktuálně největší požár v Kalifornii, který dostal označení Thomas, nyní už zabírá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama