Proč budou masové vraždy civilistů v USA pokračovat?

Washington - Orlando, Las Vegas, Sutherland Springs. Co mají tato místa společného? Všechna byla postupně svědky masového vraždění nevinného obyvatelstva, a to v rekordně krátkém čase. Vrahové navíc prý neřekli poslední slovo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Dva mrtví a několik zraněných při střelbě v newyorské nemocnici (30.6.2017).

Tři z pěti nejhorších masových vražd se staly za posledního půldruhého roku. Je to náhoda? To si nemyslí Derek Thompson, novinář amerického plátku The Atlantic. Podle něj se jedná o jistý druh nákazy, epidemie.

Thompson se odvolává na dřívější sociologickou studii Stanfordské univerzity, která popisuje vznik podobných nepokojů jako lavinu, ve které první sníh, jenž se uvolní, spustí řetězovou reakci, která způsobí přírodní živel tak silný, že může porážet silné stromy i stavení.

S masovými vraždami je to prý podobné – pokud člověk ukáže ostatním podobný příklad, jistá část společnosti se odhodlá k podobnému činu. První útok je tak spouštěčem, který vyvolá další útoky.

Toto tvrzení dokládá i práce z Arizonské státní univerzity, která se zabývala střelbou ve školách. „Našli jsme nezvratné důkazy o tom, že masové zabíjení střelnými zbraněmi je zpravidla vyvoláno podobnými událostmi v nedávné minulosti,“ píše se ve studii.

Podle Thompsona jistou úlohu hrají i média. „V rozhovoru pro The Atlantic v roce 2015 uvedl autor studie na Arizonské státní univerzitě, že televize, rádio a ostatní média mohou být jedním ze způsobů, jakým se další pachatel ‚nakazí‘.“

Celou teorii dokládá i to, že od začátku nového tisíciletí postupně rostl počet masových vražd. Pachatelé přitom měli zpravidla jednotný profil. „Hromadná vraždění jsou často páchána osamělými, neusazenými muži, kteří mají velké tužby a jsou něčím rozhořčení,“ uvádí Thompson.

Z jeho strany došlo i na kritiku prezidenta Trumpa, který prohlásil, že masové zabíjení není záležitostí druhého dodatku Ústavy USA, jenž obsahuje právo nosit zbraň. S tím Thompson nesouhlasí: „Pokud Spojené státy nemohou změnit zákony, které usnadňují tyto zločiny, pak by se měly věnovat studiu tohoto paradoxního období. Období historicky nízké úrovně kriminality, ale zároveň ‚nakažlivých‘ masových vražd.“

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski podal kvůli údajné korupci demisi

21.03.2018 20:29 Lima - Peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski dnes předložil parlamentu svou demisi. Informovala…

Trump při gratulaci Putinovi ignoroval poradce

21.03.2018 20:25 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump při úterní gratulaci znovuzvolenému ruskému lídrovi…

Podezřelý z bombových útoků v Austinu se zabil, ještě stihl rozeslat…

21.03.2018 16:10 Aktualizováno Austin - Podezřelý ze série bombových útoků v texaském Austinu spáchal sebevraždu výbušninou. FBI…

Skandální sběr dat na facebooku? Vědec tvrdí, že je obětním beránkem

21.03.2018 12:37 San Francisco/Londýn - Firmou Facebook otřásá skandál s kontroverzním sběrem dat o uživatelích této…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama