Katastrofální hrozba pro planetu? Vědec bije na poplach

NÁZOR – Sýrie se v úterý oficiálně připojila k pařížské klimatické dohodě a USA pod prezidentem Trumpem zůstanou jedinou revoltující zemí, až se tento týden v Německu sejdou diplomaté, aby dojednali detaily naplňování této dohody, konstatuje Michael Mann v komentáři pro server CNN. Profesor atmosférických věd z Pensylvánské státní univerzity podotýká, že Trumpova administrativa byla zároveň konfrontována s obsáhlou zprávou o změnách klimatu, kterou sestavily stovky nejlepších amerických vědců.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto

Hladina moře může stoupnout o 2 metry

Zpráva panelu Národní zhodnocení klimatu nezkoumá neznámé jevy, ale za pomoci existujících vědeckých metod hodnotí to, co již víme, a říká, jak dobře to víme, konstatuje vědec. Deklaruje, že jde o nejlepší shrnutí současných poznatků o klimatické změně a jejím dopadu na Spojené státy, přičemž závěry zdůrazňují narůstající katastrofální hrozbu, kterou klimatická změna představuje, včetně možného zvýšení hladiny moří o 2 metry do konce 21. století, k níž může dojít, pokud budeme současným stylem využívat fosilní paliva.

Vědci, jako já, tráví většinu času výzkumem a debatami o neznámém. To známé není tak zajímavé,“ vysvětluje Mann. Uvádí, že pokud jde o změnu klimatu, experti se shodnou, že k ní dochází a že ji způsobují emise uhlíku a skleníkových plynů, především z komínů a výfuků.

Není pak překvapivé, že přední vědci se dávno zaměřili na důležitější otázky, například na potenciální zvýšení hladiny moří do konce století, zesilování výskytu hurikánů a roli sucha a veder v nedávných bezprecedentních lesních požárech, podotýká profesor. Doplňuje, že podle vědců není nejistota naším přítelem a nedávno se zjistilo, že ledovce jsou mnohem zranitelnější vůči krátkodobému oteplení, budou v dohledné době tát rychleji a oproti předchozím očekáváním poroste rychleji i hladina moří.

Problémem podle Manna je, že republikáni, kteří momentálně vládnou v USA, se zasekli na debatě o tom, co víme, jsou stále neústupnější a kladou otázky, na něž se odpovědělo před desetiletími. Toto dobře ukázalo nedávné senátní vystoupení republikánského kongresmana Jima Bridenstinea, jehož Trump nominoval do čela NASA, jedné z nejprestižnějších amerických vědeckých agentur, uvádí odborník. Připomíná, že Bridenstine v otázce klimatických změn nedokázal ani zmínit poznatky NASA o vlivu skleníkových plynů na oteplování a místo toho odkazoval na zanedbatelné faktory typu sluneční cyklus.

Je načase jednat

Pokud jde o vedení NASA, musíme bohužel konstatovat, že Bridenstine je špatnou volbou,“ deklaruje profesor. Doplňuje, že ve světle, kdy USA zůstaly jedinou zemí odmítající pařížské dohody, nemohla přijít zpráva Národní vyhodnocení klimatu v lepší dobu. Ta na základě rozsáhlých důkazů dospěla k závěru, že dominantním důvodem od poloviny 20. století pozorovaného oteplování je s extrémní pravděpodobností lidská činnost, především emise skleníkových plynů, přičemž poslední půlstoletí bylo nejteplejší v dějinách moderní civilizace, konkrétně za posledních 1700 let.

Zpráva specifikuje, že lidská činnost je nejen dominantním důvodem oteplování v posledních desetiletích, ale patrně jeho jediným důvodem, zdůrazňuje Mann. Poukazuje, že nebýt vlivu lidské činnosti, klima se zřejmě pomalu ochlazovalo kvůli vývojovým trendům v přírodních faktorech. Za dobrý příklad označuje expert právě zvyšování hladiny moří, které by v případě rapidního přechodu na čisté energetické zdroje nepřesáhlo do roku 2100 zhruba 60 centimetrů, avšak za současného spalování fosilních zdrojů může dle zprávy činit i dva metry.

V těchto predikcích můžete vidět, že kvůli odkladům snižování uhlíkového znečištění nyní čelíme růstu hladiny moří, které nás v následujících desetiletích bude stát desítky miliard, ne-li víc,“ pokračuje vědec. Připomíná, že podle výpočtů realitní společnosti Zillow založené na datech z roku 2016 by zvýšení hladiny o 2 metry do konce století zničilo 1,9 milionu amerických domovů, tedy celá 2% a napáchalo škody ve výši 882 miliard dolarů.

Zpráva naštěstí zdůrazňuje, že máme stále na výběr, podotýká Mann. Tvrdí, že pokud by došlo k výraznému omezení uhlíkového znečištění, můžeme oteplování udržet v mezích, ale je třeba položit otevřenou otázku, jak toho dosáhnout, což ale politici ve Washingtonu budou zpochybňovat. Naopak, pokračování v dohadech o důvodech oteplování planety se podle vědce rovná diskuzi o tom, zda dřevo hoří, a to za situace, kdy nám do domu ze sklepa začínají šlehat plameny. „Je načase, aby republikáni přestali debatovat a místo toho se chopili hasících hadic,“ apeluje profesor.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teenager napadl USA. Za "kyberterorismus" dostal dva roky

22.04.2018 07:35 Londýn - Ke dvěma rokům vězení byl tento týden v Británii odsouzen za závažné počítačové pirátství…

Konec války bez války? Svět se vydává správnou cestou, tvrdí analytici

22.04.2018 07:30 Pchjongjang/Washington, D. C. - Napětí mezi Severní Koreou a USA se pravděpodobně opět vrací do…

Na pohřeb Bushové dorazili čtyři exprezidenti, Trump ne

21.04.2018 21:29 Aktualizováno Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo…

V chilské nemocnici vybuchl plyn, zabil čtyři lidi a 50 zranil

21.04.2018 20:22 Santiago de Chile - Čtyři lidé zemřeli a pět desítek dalších bylo zraněno při dnešním výbuchu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama