USA dává biliony dolarů na válku, tvrdí americká studie

Washington/Rhode Island - Výzkum Watsonova institutu Brownovy univerzity na Rhode Islandu dospěl k nemilému závěru. Spojené státy podle něj utratily kvůli válce na Blízkém východě přes 4 biliony amerických dolarů. Podle autorů práce to však ani zdaleka nemusí být konečné číslo.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vlajka USA

Pracovníci výzkumu se zaměřili na období od 11. září 2001, kdy došlo k teroristickému útoku na Světové obchodní centrum. Od té doby výdaje USA spojené s operacemi v arabských státech přesáhly neuvěřitelné 4,3 biliony amerických dolarů (kolem 100 bilionů korun).

Studie zkoumala výdaje ve válkách v několika zemích, nejvíce financí prý bylo použito na válečný konflikt v Afghánistánu a Pákistánu.

Autoři práce navíc varují, že pokud budou vojenské operace pokračovat beze změny dál, zvednou se výdaje ke konci příštího roku ještě o téměř půldruhého bilionu amerických dolarů.

Přitom se pozastavují nad rozpočtem Pentagonu, který se studií nesouhlasí. Podle amerického ministerstva obrany bylo od roku 2001 utraceno na vojenské operace „jen“ 1,52 bilionů amerických dolarů. Proti tomu však mluví zpráva Senátního výboru ozbrojených složek USA. Podle té mají Spojené státy vyčleněno necelých 700 miliard dolarů.

Pokud by tvrzení studie bylo pravdivé, pak by to znamenalo, že každý Američan v průměru zaplatil v daních za válku přes 20 000 amerických dolarů.

Pro srovnání – ruské výdaje na válku v Sýrii byly vyčísleny bývalým diplomatem v Ázerbajdžánu a nynějším profesorem na univerzitě v Tallinu Paulem Goblem na 2,2 miliardy amerických dolarů.

Podle studie Watsonova institutu Spojené státy za stejný konflikt zaplatili zhruba dvacetkrát více.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův konec? Má ho nahradit žena, jež je „ambiciózní jako Lucifer“

25.04.2018 10:45 Washington - Bude Donald Trump v roce 2020 obhajovat svůj prezidentský mandát? Některé důvody, proč…

V Torontu uctili památku obětí útoku. Mezi mrtvými jsou studentka či…

25.04.2018 07:47 Toronto - V kanadském Torontu uctili lidé památku obětí pondělního nájezdu dodávkou do chodců, při…

Trump celý den jednal s Macronem, řešili Sýrii i KLDR

24.04.2018 21:42 Washington - Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie dnes v Bílém domě…

Trump oznámil: Rád bych odešel ze Sýrie. Je třeba zde ale zanechat jasný…

24.04.2018 20:32 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump si nadále přeje stažení amerických vojáků ze Sýrie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama