USA najaly firmu bývalého agenta KGB k ochraně velvyslanectví

Washington - Americké ministerstvo zahraničí najalo soukromou firmu, kterou založil bývalý agent KGB Viktor Budanov, k ostraze velvyslanectví Spojených států v Moskvě a dalších diplomatických misí USA v Rusku. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Přidejte svůj názor

Vlajka USA

Spojené státy k tomuto kroku přistoupily poté, co jim Rusko v odvetě za americké sankce nařídilo omezit počet lidí na amerických zastupitelských úřadech v Rusku do 1. září o více než polovinu, což má odpovídat množství personálu na ruských zastupitelských úřadech v USA.

Z dokumentu, který popisuje dohodu v hodnotě více než 2,8 milionu dolarů uzavřenou s firmou Elite Security Holdings, je patrné, že členové ostrahy americké ambasády v Moskvě a konzulátů v Petrohradu, Jekatěrinburgu a Vladivostoku byli mezi zaměstnanci, kteří museli Rusko opustit. "Jediná dostupná možnost, jak zajistit pokračování bezpečnostních služeb, byl komerční kontrakt," píše se v textu zveřejněném na internetu.

Podle dokumentu americká vláda oslovila více než tři soukromé bezpečnostní firmy ze Spojených států, nenašla ale žádnou, která by měla potřebnou licenci a chtěla v Rusku působit.

Společnost Elite Security Holdings podle ruského deníku Kommersant nyní vede generálův syn Dmitrij Budanov. Firma na svých webových stránkách píše, že působí po celém Rusku, v Evropě a v zemích bývalého Sovětského svazu.

Generál Viktor Budanov, který firmu Elite Security Holdings založil, působil jako šéf kontrarozvědky KGB a bývá označován za jednoho z nejnebezpečnějších agentů KGB. Podle BBC byl Budanov blízkým přítelem jednoho z nejslavnějších špionů studené války Brita Kima Philbyho, který 30 let pracoval pro komunistický Sovětský svaz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku byly objeveny tajné hroby, ukrývaly 33 těl

18.01.2018 07:40 Mexiko - V mexickém státě Nayarit byly nalezeny čtyři hroby s nejméně 33 těly. Podle generálního…

Stěhování ambasády USA v Izraeli do jednoho roku? Trump tvrzení dementoval

18.01.2018 07:22 Washington/Jeruzalém - Americký prezident Donald Trump popřel tvrzení izraelského premiéra…

Rusko nijak nepomáhá s řešením korejské krize, jen podrývá úsilí Číny,…

17.01.2018 21:17 Washington - Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro agenturu Reuters kritizoval Rusko.…

Na trhu v nigerijském Maiduguri se odpálili dva atentátníci, zemřelo…

17.01.2018 21:08 Maiduguri (Nigérie) - Na tržišti ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie se odpálili dva…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama