Věděl Trump o kontaktech s Ruskem? U výslechu byl další člen volebního týmu

Bratislava - Tým Roberta Muellera, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu, nyní zjišťuje, zda Donald Trump v době, kdy byl kandidátem a kdy byl čerstvě zvoleným prezidentem, věděl o rozhovorech s Moskvou. Také chtějí vědět, kdo jednání schválil nebo dokonce je nařídil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robert Mueller (exšéf FBI)

Za tímto účelem Mueller vyslýchal zástupce vedoucího Trumpovy předvolební kampaně Sama Clovise.

Jeden ze zdrojů Reuters popsal Clovise jako další kostku domina po Trumpově dalším poradci Georgi Papadopoulosovi. Toho FBI obvinila ze lži, protože o svých stycích s osobami napojenými na Rusko neřekl pravdu. Tvrdil, že se s nimi stýkal jen před tím, než přijal angažmá v Trumpově volebním štábu. Kontakty ale pokračovaly i poté.

"Vyšetřovatelé nyní vědí, co Papadopoulos dělal na ruské frontě, což se zpočátku snažil zastřít, a komu to řekl," řekl druhý zdroj. "Nyní se chceme dozvědět, zda Clovis a jiní hlásili tyto aktivity a další záležitosti související s Ruskemu, a pokud ano, komu," dodal tento zdroj.

Vyšetřovatelé přitom už vědí, že Papadopoulos ohlásil Clovisovi v e-mailu z 24. března 2016 setkání, které měl v Londýně s jistým profesorem, o němž bylo posléze zjištěno, že jde o Josefa Mifsuda častého hosta Moskvy a stoupence kremelského režimu.

Mifsud jej později představil jisté ruské ženě a ruskému velvyslanci v Londýně, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump.

Podle soudních spisů Clovis pochválil Papadopoulose za "skvělou práci" a slíbil, že se navrhovanými schůzkami bude v rámci kampaně zabývat. Papadopoulose ale upozornil, že nemá nic slibovat. Poté co v srpnu 2016 Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, Clovis podpořil Papadopoulosův návrh jít na setkání s nejmenovanými ruskými činiteli. Clovisova právnička Victoria Toensingová nicméně minulý týden tvrdila, že její klient byl vždy rázně proti kontaktům s Rusy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané opět zařadí KLDR na seznam podporovatelů terorismu

20.11.2017 19:18 Washington – Severní Korea bude opět zařazena na americký seznam zemí podporujících terorismus.…

Americký senátor čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Jednu ženu…

20.11.2017 19:03 Washington – Sexuální skandál v USA dál bobtná. Demokratický senátor za stát Minnesota Al Franken…

V Texasu u hranic s Mexikem zahynul pohraničník, politici mluví o útoku

20.11.2017 17:24 Washington - V americkém státě Texas nedaleko hranic s Mexikem ve službě zemřel člen pohraniční a…

V USA budou soudit tureckého překupníka. Spiknutí, rozkřikuje se…

20.11.2017 16:54 Ankara/New York - Turecká vláda dnes označila plánovaný soud s obchodníkem se zlatem Rezou Zarrabem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama