Věděl Trump o kontaktech s Ruskem? U výslechu byl další člen volebního týmu

Bratislava - Tým Roberta Muellera, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu, nyní zjišťuje, zda Donald Trump v době, kdy byl kandidátem a kdy byl čerstvě zvoleným prezidentem, věděl o rozhovorech s Moskvou. Také chtějí vědět, kdo jednání schválil nebo dokonce je nařídil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robert Mueller (exšéf FBI)

Za tímto účelem Mueller vyslýchal zástupce vedoucího Trumpovy předvolební kampaně Sama Clovise.

Jeden ze zdrojů Reuters popsal Clovise jako další kostku domina po Trumpově dalším poradci Georgi Papadopoulosovi. Toho FBI obvinila ze lži, protože o svých stycích s osobami napojenými na Rusko neřekl pravdu. Tvrdil, že se s nimi stýkal jen před tím, než přijal angažmá v Trumpově volebním štábu. Kontakty ale pokračovaly i poté.

"Vyšetřovatelé nyní vědí, co Papadopoulos dělal na ruské frontě, což se zpočátku snažil zastřít, a komu to řekl," řekl druhý zdroj. "Nyní se chceme dozvědět, zda Clovis a jiní hlásili tyto aktivity a další záležitosti související s Ruskemu, a pokud ano, komu," dodal tento zdroj.

Vyšetřovatelé přitom už vědí, že Papadopoulos ohlásil Clovisovi v e-mailu z 24. března 2016 setkání, které měl v Londýně s jistým profesorem, o němž bylo posléze zjištěno, že jde o Josefa Mifsuda častého hosta Moskvy a stoupence kremelského režimu.

Mifsud jej později představil jisté ruské ženě a ruskému velvyslanci v Londýně, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump.

Podle soudních spisů Clovis pochválil Papadopoulose za "skvělou práci" a slíbil, že se navrhovanými schůzkami bude v rámci kampaně zabývat. Papadopoulose ale upozornil, že nemá nic slibovat. Poté co v srpnu 2016 Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, Clovis podpořil Papadopoulosův návrh jít na setkání s nejmenovanými ruskými činiteli. Clovisova právnička Victoria Toensingová nicméně minulý týden tvrdila, že její klient byl vždy rázně proti kontaktům s Rusy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie nechá očkovat proti žluté zimnici všechny obyvatele, virus už…

21.03.2018 09:12 Brasília - Brazílie se potýká s nejhorší epidemií žluté zimnice za posledních několik let, od…

Nejvyšší soud USA zastavil popravu vraha z Missouri, už podruhé

21.03.2018 07:35 Jefferson City (Missouri) - Nejvyšší soud USA zastavil krátce před vykonáním popravu muže…

Donald Trump dva dny po volbách blahopřál Putinovi

20.03.2018 20:31 Aktualizováno Washington/Moskva - Americký prezident Donald Trump dnes telefonicky hovořil se svým ruským…

V Texasu explodovala pátá balíková bomba

20.03.2018 19:57 Austin (USA) - Již pátá balíková bomba nastražená podle policie patrně sériovým útočníkem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama