Věděl Trump o kontaktech s Ruskem? U výslechu byl další člen volebního týmu

Bratislava - Tým Roberta Muellera, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu, nyní zjišťuje, zda Donald Trump v době, kdy byl kandidátem a kdy byl čerstvě zvoleným prezidentem, věděl o rozhovorech s Moskvou. Také chtějí vědět, kdo jednání schválil nebo dokonce je nařídil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Robert Mueller (exšéf FBI)

Za tímto účelem Mueller vyslýchal zástupce vedoucího Trumpovy předvolební kampaně Sama Clovise.

Jeden ze zdrojů Reuters popsal Clovise jako další kostku domina po Trumpově dalším poradci Georgi Papadopoulosovi. Toho FBI obvinila ze lži, protože o svých stycích s osobami napojenými na Rusko neřekl pravdu. Tvrdil, že se s nimi stýkal jen před tím, než přijal angažmá v Trumpově volebním štábu. Kontakty ale pokračovaly i poté.

"Vyšetřovatelé nyní vědí, co Papadopoulos dělal na ruské frontě, což se zpočátku snažil zastřít, a komu to řekl," řekl druhý zdroj. "Nyní se chceme dozvědět, zda Clovis a jiní hlásili tyto aktivity a další záležitosti související s Ruskemu, a pokud ano, komu," dodal tento zdroj.

Vyšetřovatelé přitom už vědí, že Papadopoulos ohlásil Clovisovi v e-mailu z 24. března 2016 setkání, které měl v Londýně s jistým profesorem, o němž bylo posléze zjištěno, že jde o Josefa Mifsuda častého hosta Moskvy a stoupence kremelského režimu.

Mifsud jej později představil jisté ruské ženě a ruskému velvyslanci v Londýně, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump.

Podle soudních spisů Clovis pochválil Papadopoulose za "skvělou práci" a slíbil, že se navrhovanými schůzkami bude v rámci kampaně zabývat. Papadopoulose ale upozornil, že nemá nic slibovat. Poté co v srpnu 2016 Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, Clovis podpořil Papadopoulosův návrh jít na setkání s nejmenovanými ruskými činiteli. Clovisova právnička Victoria Toensingová nicméně minulý týden tvrdila, že její klient byl vždy rázně proti kontaktům s Rusy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátor McCain je na tom zle. Přestává mluvit, léčba nádoru má vedlejší…

15.12.2017 14:19 Washington - Léčba republikánského senátora Johna McCaina, který trpí glioblastomem, má vedlejší…

Proč jsou USA závislé na vojenské intervence v cizích zemích?

15.12.2017 12:13 Washington - Spojené státy americké měli celkem 46 vojenských zahraničních misí v letech od 1948 do…

Ve Filadelfii naháněli krávu. Z betlému utekla dvakrát v jednom dni

15.12.2017 10:29 Filadelfie - Sedmiletá kráva Stormy ve čtvrtek dvakrát utekla z ohrady jesliček před kostelem ve…

Kalifornský požár Thomas už má rozlohu Londýna, v plamenech zahynul hasič

15.12.2017 09:56 Santa Barbara - Aktuálně největší požár v Kalifornii, který dostal označení Thomas, nyní už zabírá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama