Kalifornský odvolací soud částečně uvolnil Trumpův protiimigrační dekret

San Francisco - Odvolací soud v Kalifornii dnes částečně uvolnil blokádu, kterou soud nižší instance uvalil na rozhodnutí Bílého domu znemožnit vstup do USA občanům několika většinou muslimských států. V platnost tak vstupuje část protipřistěhovaleckého dekretu Donalda Trumpa,

Přidejte svůj názor

Donald Trump

Rozhodnutí odvolacího soudu je předběžné. Definitivní verdikt by mohl padnout v prosinci. Trump své exekutivní nařízení vydal 24. září. Šlo už o jeho třetí verzi, když předešlé dvě rovněž narazily na nesouhlasné stanovisko amerických soudů. Bílý dům se nakonec rozhodl znění dekretu přepracovat tak, aby odvrátil výhrady právníků.

Trump letos v září vydal takzvané exekutivní nařízení, jímž zakázal vydávání víz občanům osmi států - Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Prezidentské nařízení ale narazilo na tvrdou kritiku, která v několika případech přerostla v soudní žaloby. Dekret zablokovaly federální soudy na Havaji, v Marylandu a ve státě Washington.

Soudci se domnívají, že je Trumpovo rozhodnutí protiústavní, protože prezident prý neprokázal, že by národní bezpečnost bez tohoto zákazu nebylo možné zajistit. Verdikt o zablokování, který padl nejprve na Havaji v polovině října, nabyl okamžité platnosti na celém území USA. Migrace z KLDR a Venezuely se ale netýkal, protože platnost této části Trumpova příkazu soudy nezpochybnily.

Bílý dům reagoval odvoláním, o němž dnes jako první rozhodl odvolací soud v San Francisku. Vydal předběžné opatření, jímž Trumpovo rozhodnutí částečně vstoupilo v platnost. Do USA tak nyní nebudou vpuštěni přistěhovalci z Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska a Sýrie, pokud nemají "vazbu" na Spojené státy. Takovou vazbou mohou být úředně zdokumentované rodinné vztahy či součinnost s některou americkou institucí, například vzdělávacího charakteru.

Řádné odvolací líčení nařídil podle agentury Reuters kalifornský soud na 6. prosince, kdy chce vyslechnout argumenty obou stran. O dva dny později bude o zablokování Trumpova dekretu soudem v Marylandu rozhodovat odvolací soud ve státě Virginia.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský vůdce Abbás byl hospitalizován v nemocnici v Baltimoru

22.02.2018 20:55 Washington/Ramalláh - Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který je nyní v USA, byl…

Vyzbrojení učitelů? Média lžou. Nic takového jsem neřekl, ohradil se Trump

22.02.2018 20:19 Aktualizováno Washington - V USA se po nedávném masakru na floridské škole opět bouřlivě diskuteuje o zákonech…

Čelní představitel UNICEF rezignoval po aféře s obtěžováním žen

22.02.2018 20:17 New York - Náměstek ředitele Dětského fondu OSN (UNICEF) Justin Forsyth rezignoval. Stalo se tak…

Kryt z rakety Falcon 9 se nepodařilo chytit do sítě, minul ji o několik…

22.02.2018 18:26 Washington - Společnosti SpaceX se dnes nepodařilo zachytit část aerodynamického krytu z nosné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama