"Moralisti kontrolují vaginy." Proti zákazu interrupcí v Brazílii protestovaly tisíce žen

Rio de Janeiro - V ulicích Ria de Janeiro se v ponděli protestovalo proti návrhu zákonného opatření, které by bez výjimky znemožnilo provádět v Brazílii interrupci. Mezi demonstranty a policií došlo k drobným potyčkám.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Tisíce žen, které se protestu zúčastnily, nesly na rukou či na ramenech své děti a křičely: "Naše těla jsou naše!" Některé ženy přinesly na demonstraci transparenty s nápisy "Sekulární dělohu", "Nezasloužím si nosit dítě muže, který mě znásilnil", "Moralisti z kongresu, chcete kontrolovat moji vaginu".

zdroj: YouTube

Interrupce je v současnosti v Brazílii možná ve třech případech: je-li početí výsledkem znásilnění, pokud těhotenství ohrožuje ženu na životě a od roku 2012 také v případě, že se u plodu zjistí závažné poškození mozku, takzvaná anencefalie.

Zvláštní výbor brazilského Národního kongresu ale minulý týden přijal poměrem hlasů 18 ku jedné opatření, které by tyto výjimky ze zákona odstranilo. Proti se postavila pouze jediná žena, která byla členkou výboru. "Obhajovat interrupci, ať se vám to líbí, nebo ne, je satanský, ďábelský a rozkladný čin," uvedl tehdy kongresman Francisco Eurico da Silva. Krok zákonodárců vyvolal vlnu protestů.

Předseda dolní komory Národního kongresu Rodrigo Mala už se nechal slyšet, že zákaz potratu v případě znásilnění jeho sborem neprojde. Opatření, které chtějí konzervativní zákonodárci prosadit, je součástí ústavního dodatku, a muselo by tak být schváleno dvoutřetinovou většinou v obou komorách kongresu - Poslanecké sněmovně i Federálním senátu.

Bohaté Brazilky mají k interrupci přístup na soukromých klinikách. Chudé ženy však podstupují nebezpečné procedury, při kterých jim hrozí smrt. V roce 2015 podstoupilo umělé přerušení těhotenství v zemi přes 400 tisíc žen.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA slaví Den díkůvzdání, Trump omilostnil krocany

23.11.2017 10:21 New York - Slavnostním balónovým defilé v centru New Yorku a především tradiční hostinou v rodinném…

Dokumenty dokazují fiasko USA: Plán se Severní Koreou se nepovedl

23.11.2017 10:02 Washington - Nebezpečí, které představuje pro dnešní svět Severní Korea a její jaderný program,…

Radikální muslimští duchovní se sešli v USA, vyzývali k nenávisti a…

23.11.2017 09:39 Alexandria (Virginie, USA) - Před pár dny se konala konference islámského hnutí Deobandi, kde se…

Úřady vyšetřují záhadnou smrt: Muž osvobozený z KLDR uhořel

23.11.2017 07:20 Washington - Úřady v USA vyšetřují smrt učitele Aijalona Mahliho Gomese (38), který byl v roce 2010…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama