Terorismus je častější, přináší však méně obětí, uvádí statistika

New York - Statistiky amerického Institutu ekonomie a míru (IEP) nazvané Globální index terorismu ukázaly, že minulém klesl počet mrtvých při teroristických útocích o 13%. Rozdíl mezi lety 2016 a 2014 byl dokonce 22%.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Terorismus, ilustrační foto

Už druhý rok za sebou klesá počet zahynulých osob při teroristických útocích. Avšak počet zemí, kde k útokům došlo, se zvýšil na rekordních 77. Podle zprávy za to může fakt, že terorismus začínají čím dál více páchat jedinci, nikoli organizované skupiny.

Nehledě na zlepšující se tendenci v počtu obětí je rok 2016 s 25 673 mrtvými třetím nejhorším rokem od začátku tisíciletí, kdy IEP s výzkumem začala.

Téměř všechny teroristické útoky v minulém roce (94%) proběhly v Africe, na Blízkém východě, nebo v jihovýchodní Asii, přičemž institut zkoumal 163 světových států.

Tak jako v minulých letech počítá výzkum počet útoků v každé zemi, počet obětí, zraněných a vyčísluje škody. Výsledek se skládá z událostí v zemích za posledních 5 let.

Minulý rok na tom byl podle statistik nejhůře Irák, kde počet útoků i obětí vzrostl o 40%. Naopak v Nigérii se po zásahu proti skupině Boko Haram snížil počet obětí o 80%.

Výzkum však také naznačuje, že nejvyspělejší státy světa, které sdružuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, zažily nejhorší rok z pohledu terorismu od roku 1988 (když nebudeme počítat útok na USA v roce 2001). Zemřelo tu 265 lidí, přičemž téměř všechny útoky měla na svědomí teroristická organizace Islámský stát.

Česká republika se umístila v žebříčku, který ukazuje vliv terorismu v jednotlivých zemích, na 80. místě. Skončila tak lépe než např. Rusko, Německo, Spojené státy, Francie nebo Itálie.

Pouze 30 zemí ze sledovaných nebyly v minulém roce přímo nebo nepřímo ovlivněny terorismem. Mezi ně patří např. Norsko, Slovinsko, Litva, Vietnam nebo Severní Korea.

Celou zprávu a výzkum si můžete prohlédnout zde.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

McCain žádá kandidátku do čela CIA, aby vysvětlila svou minulost a údajné…

23.03.2018 21:19 Washington - Vlivný republikánský senátor John McCain dnes vyzval kandidátku na post šéfa rozvědky…

Nový Trumpův bezpečnostní poradce prý spolupracoval s Cambridge Analytica

23.03.2018 20:06 New York - Americký list The New York Times upozornil, že nově jmenovaný bezpečnostní poradce…

Americké úřady obvinily devět Íránců z masivních hackerských útoků

23.03.2018 18:57 Washington - Ministerstvo spravedlnosti USA obvinilo v nepřítomnosti devět Íránců z hackerských…

Server Foreign Policy opravil svůj komentář o Česku, zmírnil kritiku CSG…

23.03.2018 18:16 Washington/Praha - Americký magazín Foreign Policy podstatně zmírnil své kritické informace o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama