Trump zvažuje, kdy a jak přesune ambasádu v Izraeli, tvrdí Pence

New York – Americký prezident Donald Trump „aktivně zvažuje" termín a způsob přeložení amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Prozradil to americký viceprezident Mike Pence během návštěvy mise židovského státu v newyorském sídle OSN. 

Přidejte svůj názor

Izrael, Jeruzalém

Trump sliboval přesunutí ambasády během své loňské předvolební kampaně, zatím ale své rozhodnutí odkládal. Americký Kongres schválil přesun ambasády v Izraeli do „hlavního města" Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999.

Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisují odklad platnosti zákona. Trump to zatím naposled udělal letos v červnu, další krok lze tedy očekávat počátkem prosince.

Pence v projevu ujistil izraelské diplomaty neutuchající podporou Spojených států. Připomněl Trumpova slova o tom, že "svět musí vzít na vědomí, že Amerika bude vždy stát za Izraelem". Stát Izrael je podle amerického viceprezidenta "důkazem nezlomného ducha židovského národa".

Tento záměr vyvolal loni značné pobouření hlavně mezi představiteli Palestiny a některých arabských zemí. Postavení Jeruzaléma je totiž jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967, celé město pak prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Mezinárodní společenství tento krok nikdy neuznalo. Palestinci východní část města považují za budoucí hlavní město svého státu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pobřeží Austrálie uvízlo 150 kulohlavců, většina uhynula

23.03.2018 10:41 Canberra - Na mělčině v zátoce Hamelin Bay u západního pobřeží Austrálie zvázlo nejméně 135…

Kongres uchránil Trumpa před ostudou, rozpočet má schválen do konce září

23.03.2018 10:24 Washington - Kongres Spojených států schválil rozpočet vlády do konce září počítající s částkou 1,3…

USA v tichosti stáhly obvinění proti Erdoganovým bodyguardům, při rvačce…

23.03.2018 07:40 Washington - Americké úřady stáhly obvinění proti 11 příslušníkům osobní stráže tureckého…

Trump podepsal dekret o uvalení cel na Čínu, Peking mluví o protiopatřeních

22.03.2018 19:55 Aktualizováno Washington – Spojené státy zareagovali na údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama