Válka ve vesmíru? Rusko a Čína se na ni připravují, varuje americký generál

Atlanta - Rusko a Čína by mohly rozpoutat válku ve vzduchu. Není tím však myšlena klasická letecká válka, ale operace ve vesmíru. To si myslí americký generál John Hyten. Podle něj mohou dvě východní země ohrozit satelity, které obíhají kolem Země. Řekl to pro CNN.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

satelit

V Rusku a v Číně se vyrábějí zbraně, které by se mohly využít proti satelitům, které jsou na oběžné dráze Země. Alespoň to si myslí vedoucí Strategického velení ozbrojených sil Spojených států generál John Hyten.

Podle Hytena si Moskva i Peking uvědomily, že během různých vojenských operací, kterých se účastnily USA, včetně těch v Perském závilu v roce 1991, se často efektivně využívaly satelity na oběžné dráze Země. Této možnosti prý chtějí Rusko s Čínou Spojené státy zbavit.

Hyten se domnívá, že Peking s Moskvou vyrábějí a zkoušejí zbraně, které by byly řiditelné ze země, ale doletěly by až do vesmíru, přinejmenším na oběžnou dráhu Země. Podle jeho slov navíc oba státy nevedou výrobu v utajení.

Generál dodává, že taková ztráta by mohla vyjít jak Spojené státy, tak celý svět, poměrně draho. Americké satelity jsou totiž těmi, které pořizují na celé planetě snímky odpalování raket, jako například v Severní Koreji. Bez nich by nebylo vůbec jednoduché situaci na Zemi sondovat.

Hyten je přesvědčený, že by tímto způsobem mohly Čína s Ruskem "hodit Spojeným státům rukavici a změnit rovnováhu sil ve světě". "To nesmíme v žádném případě dopustit," dodal.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turistická idyla? Ani náhodou. V téhle zemi oblíbené turisty zabijí ročně…

21.04.2018 10:48 Mexico city - Mexiko patří k nejpopulárnějším turistickým destinacím. Dlouhé sluncem zalité pláže,…

Čeká svět krize? Američané mají špatné zprávy

21.04.2018 09:10 Washington - Američané neočekávají ve vztazích s Ruskem a Čínou v letošním roce nic dobrého.…

Kandidátka na šéfku CIA se očistila v kauze týraných vězňů

21.04.2018 00:31 Washington - Kandidátka na post šéfa americké rozvědky CIA Gina Haspelová, která čelí odporu…

USA zkritizovaly Česko kvůli Romům

20.04.2018 22:07 Aktualizováno Washington - V Číně, Rusku, Íránu a Severní Koreji vládnou odsouzeníhodné režimy, které prakticky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama