Svět bez znečištění ovzduší? Prý je to možné, OSN zahájila smělý plán

New York/Nairobi - Planeta je postupem času čím dál více znečišťována. Už se to netýká jen ovzduší, ale i půdy a oceánů. To je pro Zemi dnes největší zabiják. Tato informace zazněla na začátku týdne v OSN. Organizace proto chystá plán, jak se znečišťování úplně zbavit.

Přidejte svůj názor

OSN

Zástupci OSN na třetím Shromáždění OSN pro životní prostředí vyzvali ke společné akci všech světových vlád, podniků a spotřebitelů, aby se začala přijímat opatření proti znečištění ovzduší. Kritickou situaci dokládali čísly - podle nich každoročně na následky globálního znečištění umírá 9 milionů lidí. To znamená, že kvůli znečištění umírá každý šestý člověk na planetě.

"Znečištění je největším lidským vrahem na planetě, proto jej musíme porazit," řekl na shromáždění vedoucí OSN v otázkách životního prostředí (UNEP) Erik Solheim.

Podle ročního přehledu vědeckého časopisu The Lancet téměř sedm milionů lidí ročně podlehne nemocím způsobeným vdechováním toxinů ze vzduchu. Jedná se především o výfukové plyny a emise z pálení dřeva a uhlí. Zabijákem je také olovo přimíchané do barev - to způsobuje ročně poškození mozku u více než 500 tisíc dětí.

I přes tento nárůst obětí vlivem znečištění prostředí roste i úroveň člověkem vyprodukovaného odpadu. "Více než 80% odpadní vody na světě se uvolňuje do přírody bez potřebného zpracování. Elektronického odpadu je vyprodukuje ročně přes 50 milionů tun," potvrdila na shromáždění, kterého se zúčastnili zástupci více než 100 zemí, členka skupiny UNEP Ligia Noronhaová.

Podle ní nejde jen o otázku samotného znečišťování ovzduší, ale i o lidská práva. "Není to problém jen zdraví, produktivity a důsledků pro ekonomiku, ale týká se to také lidských práv. Každý člověk má přece právo žít v čistém prostředí," vysvětlila.

Co se týče ekonomické otázky problému znečišťování, má Noronhaová také pravdu. Nedávná zpráva v časopise The Lancet uvedla, že světové náklady související se znečišťováním, včetně poskytování zdravotní péče, se vyšplhaly na úroveň 5 bilionů dolarů. To je více než 6% světové ekonomické produkce.

Na tuto neradostnou statistiku zareagoval také předseda Shromáždění - kostarický ministr životního prostředí Edgar Guttierez: "Podíváme-li se na to celkově, děláme v otázce ochrany životního prostředí velmi špatnou práci. Nejhorší na tom je, že jsme se dostali do situace, kdy není prostor pro nějaké další chyby."

Dodejme, že shromáždění se koná od pondělí do středy v keňském hlavním městě Nairobi. Účastní se ho přes 4500 lidí, včetně vědců, obchodníků a zástupů vlád. Shromáždění bylo přiděleno heslo "Vstříc planetě bez znečištění" a má se na něm vyřešit otázka, jak dále postupovat v tomto celosvětovém problému.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Šílenství, experimenty se smrtí. Debata o trestu smrti se vyostřuje

18.03.2018 00:01 NÁZOR - Na sklonku roku 1607 byl kovář jménem James Read odsouzen k oběšení za útok na úředníka…

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama