Ruský vliv na americké prezidentské volby? Vyšetřování stálo miliony dolarů

Washington - Spojené státy měly a stále mají podezření, že Rusko se vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 a že mohlo ovlivnit jejich výsledek. Proto před časem zahájilo vyšetřování, které mělo potvrdit, nebo vyvrátit teorii. Dnes Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, na kolik vyšetřování vyšlo. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Peníze, zlato

Náklady na tým amerického federálního prokurátora Roberta Muellera, který vyšetřoval možný zásah Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016, se vyšplhaly na hranici 3,2 milionů amerických dolarů (zhruba 75 milionů korun). Tento fakt uvedla agentura Reuters s odkazem na Ministerstvo spravedlnosti Spojených států.

Zpráva uvádí, že tato suma byla rozdělena a utracena v době mezi polovinou května a koncem září tohoto roku. Peníze byly použity na výplaty 17 právníků, agentů FBI a technických pracovníků.

Mueller zveřejnil první výsledky šetření koncem října. Obvinění v tomto případě - Paul Manafort, šéf kampaně Donalda Trumpa, a jeho obchodní partner Rick Gates - byli z 12 trestných činů, včetně spiknutí proti Spojeným státům, praní špinavých peněz a neplacení daní. Nicméně ani jeden z těchto mužů není přímo spojen s ruským ovlivněním voleb.

Dne 18. května tohoto roku byl jmenován Robert Mueller, bývalý pracovník amerického Ministerstva spravedlnosti a bývalý ředitel FBI, zvláštním poradcem, který měl za úkol dohlížet na vyšetřování "pokusů ruské vlády zasáhnout do prezidentských voleb v roce 2016".

Americký prezident Donald Trup uvedl, že Muellerovo vyšetřování vyloučí existenci "tajné dohody" mezi členy jeho volební kampaně a zahraniční mocností. Později označil jmenování Muellera federálním prokurátorem a jeho vyšetřování za "hon na čarodějnice".

Vyšetřování, které začalo v květnu tohoto roku, se nejspíš konce brzo nedočká. Podle právního experta CNN Jeffreyho Toobina práce Muellerova týmu zdaleka nedospěla k závěru, naopak se potáhne ještě dlouho i v příštím roce. Dle jeho názoru budou nyní zasaženy osoby menšího významu, u nichž se očekává spolupráce výměnou za nižší tresty s cílem utáhnout smyčku kolem mnohem významnějších osobností. Konání nejbližšího soudního procesu pak odhadl nejdříve za půl roku až rok.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skandál na univerzitě: Rektor rezignuje, ze školního gynekologa se…

26.05.2018 11:22 Aktualizováno Los Angeles - Rektor Univerzity Jižní Kalifornie (USC) v Los Angeles odstoupí ze své funkce kvůli…

Mocnosti lžou lidem celá desetiletí, tvrdí aktivistka. Prozradila, kdo…

26.05.2018 10:41 Aktualizováno NÁZOR - Svět tento týden mohl jen pasivně přihlížet, jak si dva muži hrají s osudem lidstva, varuje…

Střelba na americké škole: Žák zranil dva lidi, horšímu masakru zabránil…

26.05.2018 10:06 Aktualizováno Noblesville - Dva lidé byli zraněni při páteční střelbě na střední škole v americkém státě Indiana.…

Kamioňáci v Brazílii končí stávku, prezident jim pohrozil nasazením armády

26.05.2018 09:49 Brasília - Brazilští řidiči kamionů se rozhodli ukončit pětidenní stávku spojenou s blokádou silnic…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama