Proč se USA ještě nepustila do denuklearizace Severní Koreji?
Washington/Pchjongjang - Po 74 dnech ticha na 28. listopadu vyděsil svět další raketový test. Opět ho měl na svědomí vládnoucí režim v Severní Koreji, který se tentokrát chlubí, že ani USA nezůstane ušetřena jejich hněvu. Z technického hlediska jim nejspíš patří pochvala, takhle rychle od nich nikdo mezikontinentální raketu nečekal. Ze světového hlediska však postavili USA do velkých problémů.
doporučujeme
Kdy člověk začíná stárnout? Vědci zjistili nemilé věci
Ministr financí USA Mnuchin zvažuje návštěvu Číny
Vědci z Brna otestovali látku, která může zahubit virus zika nebo encefalitidu
Zničil vám krtek zahrádku? Vyžeňte ho ze zahrady jednou provždy
Šokující zjištění! Nejlevnější německý salám je kvalitnější než český
Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?
Uprchlíci často prochází peklem. V Evropě bojují se závažnými psychickými problémy
Spojené státy opakovaně potvrzují, že nehodlají nikdy přijmout nukleární Severní Koreu. Slova se neustále opakují, výhrůžky se vrší jedna nad druhou, ale k činu přesto nedošlo. Na co Spojené státy ještě čekají? Je jasné, že veškeré snahy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa byly k ničemu, Severní Koreu to nezastavilo.
Testem z minulého týdne získal Kim Čong-un veliké vítězství a dosáhl tak mnohaletého snažení, které se nepovedlo ani jeho předkům. Nyní má v rukou zbraň, která může přinutit Američany, aby se Severní Korejou jednali jako s rovným. To je však vůdci stále málo, hlavním cílem je miniaturizace jaderné hlavice, aby Spojené státy nebyly jen v ohrožení jeho raket, ale hlavně jaderné bomby.
Poslední test se však od ostatních lišil. Za prvé se uskutečnil v noci, zatímco ty předešlé spíše nad ránem. Má se za to, že kdyby KLDR chtěla skutečně zaútočit na USA, učiní tomu za tmy. Za druhé se odborníci domnívají, že se jednalo o zcela nový typ technologie, než kterou doposud severokorejští vědci používali. Asi proto byl opětovný návrat rakety do atmosféry úspěšný.
A za třetí, velmi pravděpodobně využila k odpalování pohyblivý raketomat, což nejspíš naznačuje, že se připravuje i na možnost odpalu raket odjinud, než jsou jen testovací oblasti. Tyto důkazy svědčí o tom, že Severní Korea bere americkou hrozbu velmi vážně a že USA by se mělo mít na pozoru.
Ze strategického hlediska se to však dalo očekávat. Celý svět věděl, že s mezikontinentální střelou KLDR jednou přijde. Otázkou je, proč USA stále nejedná. Celou dobu tvrdí, že jejich cílen je zcela odzbrojit Pchjongjang od jaderných zbraní, nynější napětí by se přitom už dalo nožem krájet. Přesto z Washingtonu přišla poněkud slabá odpověď - uvalí na režim Kim Čong-una další sankce.
Přesto Donald Trump i nadále tvrdí, že cíl Spojených států zůstává i nadále nepozměněný. Bez ohledu na to, co Kim Čong-un předvede za další zbrani, ve světovém jaderném klubu svoje místo rozhodně nenajde. Jenže poté, co naznačil, že USA se o to "postarají", k žádným změnám vlastně nedošlo.
Svět se blíží k bodu, kdy už velmi brzo nepůjde KLDR zastavit, a svět se tak ptá, na co vlastně Trump nyní čeká? Co má v úmyslu? Jedni prezidenta obhajují, že se snaží vytvořit prostor pro diplomatický, politický či vojenský manévr, kritikové to však vidí mnohem černěji. Přes všechny ty řeči, USA jsou ve skutečnosti tak oslabené, že s nynější situací samo nic nezmůžou.
Na pohřeb Bushové dorazili čtyři exprezidenti, Trump ne
21.04.2018 21:29 Aktualizováno Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo…
V chilské nemocnici vybuchl plyn, zabil čtyři lidi a 50 zranil
21.04.2018 20:22 Santiago de Chile - Čtyři lidé zemřeli a pět desítek dalších bylo zraněno při dnešním výbuchu na…
Turistická idyla? Ani náhodou. V téhle zemi oblíbené turisty zabijí ročně…
21.04.2018 10:48 Mexico city - Mexiko patří k nejpopulárnějším turistickým destinacím. Dlouhé sluncem zalité pláže,…
Čeká svět krize? Američané mají špatné zprávy
21.04.2018 09:10 Washington - Američané neočekávají ve vztazích s Ruskem a Čínou v letošním roce nic dobrého.…