Historický krok: Trump uznal Jeruzalém za hlavní město

Washington/Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za historické dnešní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Trump dnes navzdory mezinárodní kritice oznámil, že nastal čas, aby USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Donald Trump

V projevu ve Washingtonu rovněž oznámil, že pověřil ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. To se ale neuskuteční minimálně v příštích šesti měsících.

Trump prohlásil, že jeho oznámení o uznání Jeruzaléma znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.

Šéf Bílého domu ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Oznámil také, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence.

Starosta Jeruzaléma Nir Barkat dnes předem přivítal Trumpovo chystané prohlášení a označil ho za historické. Podle starosty tím USA dají jasný signál celému světu, že stojí na straně "židovského lidu, státu Izrael a Jeruzaléma". Starosta též řekl, že po Trumpově prohlášení budou zdi Starého města v Jeruzalémě nasvíceny v barvách americké vlajky.

"Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu.

Izraelský premiér uvedl, že jde o důležitý krok na cestě k míru. Vyzval další země, aby učinily podobné rozhodnutí. Netanjahu také zdůraznil, že Jeruzalém bude stále posvátným místem třech náboženství a zajistí "stejnou svobodu modliteb pro židy, křesťany i muslimy".

Trump předem hájil své očekávané prohlášení ohledně Jeruzaléma. Podle agentury AFP dnes řekl, že Jeruzalém měl být za hlavním město uznán už dávno. Předchozí američtí prezidenti ale podle Trumpa na to zřejmě neměli dost odvahy.

"Máme před sebou důležité oznámení... a já myslím, že už to mělo být uděláno dávno," prohlásil Trump. "Mnoho prezidentů řeklo, že něco udělají, a neudělali nic. Buď na to neměli odvahu, nebo změnili názor, to nevím," řekl šéf Bílého domu. Podle AFP tak narážel na skutečnost, že přesun velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma předchozí prezidenti odkládali.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden je nezmar. Už potřetí zvažuje kandidaturu na prezidenta USA

18.02.2018 15:40 Washington - Joe Biden ještě zcela nezavrhl myšlenku své kandidatury na post prezidenta USA,…

Trump vynadal FBI: Ztrácíte čas pátráním po ruském vlivu na volby. Sepsul…

18.02.2018 09:53 Aktualizováno Washington - FBI by se podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měla věnovat pátrání po…

V USA musí nálepku "zahraniční agent" užívat už čtvrté ruské médium

18.02.2018 09:15 Washington - Mediální firma RIA Global se v USA zaregistrovala jako zahraniční agent. Zabývá se…

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama