Impeachment na Trumpa neprošel: Prezident USA se vyhnul ústavní žalobě

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů dnes jasnou většinou odmítla návrh demokratického poslance Ala Greena na ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Zahájení procesu zbavení prezidentské funkce, takzvaný impeachment, od začátku nemělo valnou šanci na úspěch. Proti návrhu se vyslovili nejen všichni republikáni, kteří mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, ale také velká většina demokratů.

Přidejte svůj názor

Kapitol Spojených států amerických

Proti impeachmentu se vyslovilo 364 zákonodárců, pro jich bylo 58. Proti se postavila například i vůdkyně demokratické menšiny Nancy Pelosiová. Ústavní žaloba by podle ní měla přijít na pořad až v okamžiku, kdy budou nezpochybnitelné důkazy o Trumpových prohřešcích.

Pelosiová před hlasováním ve společném prohlášení s demokratickým poslancem Stenym Hoyerem prohlásila, že sice byly vzneseny "legitimní otázky ohledně jeho (Trumpovy) způsobilosti vést tento národ", ale nyní ještě nenastal čas na úvahy o impeachmentu.

Svůj návrh Green zdůvodňoval tvrzením, že nynější prezident šíří v zemi nenávist a nepřátelství. "Otázka nezní, zda je prezidentem fanatik. Otázka zní, co s tím budeme dělat," uvedl poslanec ve vysvětlujícím dopisu.

Green dnes předložil návrh rezoluce s využitím zákona, podle něhož musí sněmovna hlasovat do dvou dnů od podání.

Někteří poslanci se podle agentury AP pokusili Greena od jeho záměru odradit, což se jim podařilo už jednou v říjnu. Jeho osmistránkový návrh vinil Trumpa z těžkých zločinů a z "újmy, kterou způsobil americké společnosti".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

McCabe předal FBI své zápisky o Trumpovi, ten už chrlí rozhořčené tweety

18.03.2018 15:29 Washington - Bývalý zástupce ředitele FBI Andrew McCabe předal zvláštnímu vyšetřovateli FBI Robertu…

Šílenství, experimenty se smrtí. Debata o trestu smrti se vyostřuje

18.03.2018 00:01 NÁZOR - Na sklonku roku 1607 byl kovář jménem James Read odsouzen k oběšení za útok na úředníka…

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama