Vrak lodi, která zahájila účast USA ve II. světové válce, byla po více než 70 letech nalezena

Washington/Honolulu - Dnes je tomu přesně 76 let ode dne, kdy Japonsko letecky zaútočilo na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor. Tento čin znamenal převrat v událostech Druhé světové války, protože se Spojené státy do ní následně zapojily. Američané kromě výročí však slaví ještě něco - podařilo se jim po několika desítkách let najít svoji legendární loď. Informace o objevu přinesl deník Daily Mail.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Nalezený torpédoborec byl důležitým symbolem vstupu Spojených států do Druhé světové války. Loď nazvaná USS Ward (DD-139) totiž vypálila v rámci války první americkou ránu. Od té chvíle dochází k obratu ve válce, která nakonec skončí porážkou nacistů a fašistů.

Útok Japonců začal 7. prosince 1941 brzy ráno. Trval dohromady kolem třinácti hodin, poté se japonská armáda stáhla. I tak přišlo při manévru o život nejméně 2400 lidí, dalších více než 1200 bylo zraněno.

Američané tímto dnem vstoupili do Druhé světové války a jejich loď USS Ward měla být symbolem za cestou k vítězství. Nicméně se tak nestalo - přesně tři roky po útoku na Pearl Harbor japonské sebevražedné jednotky kamikadze loď u filipínských ostrovů potopily.

Vrak lodi zůstal na místě své zkázy dlouhých 73 let. Až do této chvíle - jeden ze zakladatelů společnosti Microsoft miliardář Paul Allen se totiž rozhodl, že získá od Národního filipínského muzea povolení k prohledání místních vod. To nakonec obdržel.

USS Ward byla nalezena minulý pátek jedním z Allenových průzkumných plavidel, a to necelých 200 metrů od zátoky Ormoc. Následně Allen na svých stránkách napsal: "Zatímco trosky lodi leží na dně zátoky Ormoc, její historický význam nebude nikdy zapomenut. Je to 76 let od chvíle, kdy se z tohoto plavidla poprvé vystřelilo. Jeho nález budiž památkou těm, kteří útok na Pearl Harbor nepřežili."

Připomeňme, že v den výročí událostí na Pearl Harboru se pořádají pietní akce. Ani letošek není výjimkou. Podle CNN se dožilo dnešního výročí pouhých 5 pamětníků útoku. Všichni byli členy posádky lodi USS Arizona, která byla kompletně zničena.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný zastánce režimu KLDR: Kim Čong-un je nespíš blázen, chová se jako…

16.12.2017 13:44 Aktualizováno New York - Americká basketbalová legenda Dennis Rodman, která je známá svým přátelstvím se…

Oscarový herec Dustin Hoffman čelí dalšímu nařčení z obtěžování

16.12.2017 10:31 New York - Amerického oscarového herce Dustina Hoffmana obvinily další tři ženy ze sexuálního…

Kanadská policie vyšetřuje podezřelé úmrtí miliardáře a jeho ženy

16.12.2017 07:37 Toronto - Kanadská policie vyšetřuje podezřelé úmrtí miliardáře a filantropa Barryho Shermana a…

K ISS vyrazila loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

15.12.2017 20:09 Mys Canaveral - Po několika odkladech dnes z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně odstartovala raketa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama