Zimní olympijské hry v ohrožení? Kvůli bezpečnosti by se jich nemuseli zúčastnit ani američtí sportovci

Soul - Kvůli dopingové aféře byli nedávno ze soutěže vyloučení ruští atleti, nyní hrozí, že by i američtí sportovci měli zůstat doma. Důvodem přitom není chybějící fair play, ale právě vyhrocená situace na Korejském poloostrově. Americké úřady se bojí o bezpečnost svých reprezentantů a tvrdí, že ochránit je v Soulu by bylo příliš složité.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Americká sjezdařská hvězda Lindsey Vonnová

Americká ambasadorka pro OSN Nikki Haleyová znejistila fanoušky poté, co naznačila, že jejich oblíbení sportovci by se nemuseli zúčastnit Zimních olympijských her 2018 konaných v Jižní Koreji. "Situace na poloostrově vyžaduje naši plnou pozornost, musíme být přesvědčení o bezpečnosti, než tam své lidi vyšleme," řekla Nikki Haleyová.

Ambasadorka také řekla, že ještě ve věci není rozhodnuto, ale ať je to otázka ohledně Soulu nebo Jeruzalému, Spojené státy musí mít jistotu, že jejich občanům se nic nestane. Podle Haleyové se situace kolem Severní Koreji mění každý den, proto zákaz sportovcům odcestovat na Olympijské hry může být vydán na poslední chvíli.

Zimní olympijské hry 2018 by se měly konat v jihokorejském městě Pchjongčchang, který se nachází pouze 80 kilometrů od demilitarizované zóny. Již dříve se objevily zvěsti o tom, že Severní Korea by se mohla pokusit narušit průběh her. Soul se snaží dlouhodobě zklidnit situaci a dokonce KLDR nabídla, že by se obě země mohly zapojit do hostování her společně.

Na dotaz, zda je podle Haleyové bezpečné vyslat sportovce do Soulu, odpověděla diplomatka: "Amerika je svobodná země a my jsme na to pyšní, nebudeme neustále žít ve strachu. Nicméně naším cílem zůstává opatrnost, proto budeme na toto téma na politické úrovni ještě hodně krát řešit."

Spojené státy americké však nejsou jediné, které zvažují neúčast na Olympiádě. V září oznámil francouzský ministr pro sport, že pokud bude napětí kolem KLDR eskalovat, pak tam nepojedou ani francouzští sportovci. Ti jsou však podle posledních zpráv přesvědčeni, že se nakonec Olympiády zúčastní a nepodceňují tak tréninky.

Soul nicméně svět ubezpečuje v tom, že uspořádá "ty nejbezpečnější hry v historii". Vláda již navýšila počet aktivních bezpečnostních jednotek ve městě dvakrát, má i speciálně vytrénovaný tým na kybernetickou bezpečnost. Severní Korea je ohledně her zatím potichu, trochu nervozity však přidal i pár krasobruslařů Ryom Tae-ok a Kim Ju-sik. Ti jsou jedinými severokorejskými sportovci, kteří se klasifikovali na Olympijské hry. Pár se však od té doby na veřejnosti neobjevil a nepodal ani registraci do her, předpokládá se tedy, že Severní Korea žádné sportovce nevyšle.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavný zastánce režimu KLDR: Kim Čong-un je nespíš blázen, chová se jako…

16.12.2017 13:44 Aktualizováno New York - Americká basketbalová legenda Dennis Rodman, která je známá svým přátelstvím se…

Oscarový herec Dustin Hoffman čelí dalšímu nařčení z obtěžování

16.12.2017 10:31 New York - Amerického oscarového herce Dustina Hoffmana obvinily další tři ženy ze sexuálního…

Kanadská policie vyšetřuje podezřelé úmrtí miliardáře a jeho ženy

16.12.2017 07:37 Toronto - Kanadská policie vyšetřuje podezřelé úmrtí miliardáře a filantropa Barryho Shermana a…

K ISS vyrazila loď Dragon soukromé společnosti SpaceX

15.12.2017 20:09 Mys Canaveral - Po několika odkladech dnes z Mysu Canaveral na Floridě úspěšně odstartovala raketa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama