Posádku argentinské ponorky zabil výbuch, ani si to neuvědomili, tvrdí expert

Buenos Aires - Bývalý akustický expert amerického válečného námořnictva Bruce Rule je přesvědčen, že posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan zemřela okamžitě při obrovské explozi. Jeho slova cituje argentinský list La Nación.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

ponorka ARA San Juan (S-42)

Posádka čítající 44 členů byla pohřešována od 15. listopadu. Podle odborníka zemřeli tito lidé vmžiku a bez utrpení po mohutném výbuchu Rule dospěl k závěru, že přišli o život poté, co byl trup „kompletně zničen" během 40 milisekund.

Energie vyprodukovaná při zkáze ponorky dosáhla ekvivalentu exploze 5,7 tuny TNT, a to v hloubce zhruba 390 metrů pod hladinou moře, vysvětluje odborník.

Členové posádky podle něj možná věděli, že kolaps bezprostředně hrozí, ale neměli čas si uvědomit, že k němu dochází, myslí si Rule, kterého deník označil za bývalého hlavního akustického analytika americké námořní zpravodajské služby. „Neutopili se, necítili žádnou bolest. Smrt byla okamžitá," dodal list.

Argentinské námořnictvo prostřednictvím svého mluvčího Enriqua Balbiho minulý týden v pátek oznámilo, že pátrání pokračuje a že byla rozšířena prohledávaná oblast. Hledání ponorky San Juan je jako snaha najít cigaretu na fotbalovém hřišti, dodal mluvčí.

Poslední zpráva od velitele ponorky zaslaná 15. listopadu ráno byla, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. Mluvčí Balbi 28. listopadu novinářům k tomu řekl, že požár mohl spotřebovat větší množství vzduchu a že zřejmě v ponorce došlo k implozi.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump celý den jednal s Macronem, řešili Sýrii i KLDR

24.04.2018 21:42 Washington - Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie dnes v Bílém domě…

Trump oznámil: Rád bych odešel ze Sýrie. Je třeba zde ale zanechat jasný…

24.04.2018 20:32 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump si nadále přeje stažení amerických vojáků ze Sýrie,…

Nový spojenecký pakt? Macron si notoval s Trumpem, v neshody nevěří

24.04.2018 20:13 Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron nepředpokládá, že by se nynější dobré obchodní…

USA podle Trumpa zatím tlak vůči KLDR ponechají

24.04.2018 19:56 Washington - Spojené státy budou zároveň se snahou o uvolnění napětí na Korejském poloostrově…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama