USA jsou s KLDR ochotny jednat bez kladení podmínek

Washington - Spojené státy jsou připravené usednout za jednací stůl se Severní Koreou, aniž by si kladly jakékoli podmínky. V projevu na půdě think-tanku Atlantic Council to dnes řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rex Tillerson

USA jsou podle něj nicméně připraveny zasáhnout vůči KLDR i vojensky.

"Pojďme se jen potkat," řekl Tillerson. "Můžeme hovořit o čemkoli budete chtít. Můžeme hovořit o tom, zda to bude čtvercový nebo kulatý stůl," dodal. Na prvotním setkání by se podle něj mohla stanovit pravidla budoucího formálního jednání.

"Jsme připraveni jednat, kdykoli budou připraveni jednat oni," řekl šéf americké diplomacie.

Tím, že vyjádřil ochotu USA jednat "bez podmínek", Tillerson podle agentury Reuters opustil své dřívější stanovisko, že Washington může s Pchjongjangem usednout k jednacímu stolu pouze za předpokladu, že KLDRpřistoupí k odzbrojení.

"Není realistické, abychom řekli, že s vámi budeme diskutovat jen v případě, že k jednacímu stolu přijdete připraveni vzdát se svého jaderného programu," řekl Tillerson. Pchjongjang podle něj totiž do programu "příliš mnoho investoval".

Americký ministr zahraničí v projevu zároveň uvedl, že připravenost Spojených států odpovědět na severokorejskou hrozbu vojensky je vysoká. Vojenské řešení by nicméně podle svých slov považoval za osobní selhání.

Prezident USA Donald Trump několikrát uvedl, že pokud bude KLDRohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Navzdory rezolucím OSN vypálila Severní Korea 28. listopadu další raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout Spojené státy. Všech 15 členských zemí Rady bezpečnosti OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump celý den jednal s Macronem, řešili Sýrii i KLDR

24.04.2018 21:42 Washington - Americký prezident Donald Trump v doprovodu manželky Melanie dnes v Bílém domě…

Trump oznámil: Rád bych odešel ze Sýrie. Je třeba zde ale zanechat jasný…

24.04.2018 20:32 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump si nadále přeje stažení amerických vojáků ze Sýrie,…

Nový spojenecký pakt? Macron si notoval s Trumpem, v neshody nevěří

24.04.2018 20:13 Washington - Francouzský prezident Emmanuel Macron nepředpokládá, že by se nynější dobré obchodní…

USA podle Trumpa zatím tlak vůči KLDR ponechají

24.04.2018 19:56 Washington - Spojené státy budou zároveň se snahou o uvolnění napětí na Korejském poloostrově…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama