Otřes v USA, Trump se přepočítal: Senátorem za jižanský stát byl zvolen demokrat

Montgomery - V ostře sledovaných volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones (63). Porazil republikána z konzervativního křídla strany Roye Moorea (70), kterého podpořil i prezident Donald Trump. Alabamské senátorské křeslo se uvolnilo letos v únoru poté, co se jej vzdal po svém jmenování ministrem spravedlnosti Jeff Sessions.

Přidejte svůj názor

Federální Kongres Spojených států amerických

Americká média v prvních reakcích hodnotí Mooreovu porážku i jako porážku šéfa Bílého domu. Za posledních 25 let Alabamu v Senátu žádný demokrat nezastupoval. Moore zatím odmítl prohru uznat s tím, že dosavadní výsledky jsou příliš těsné. Jones vede o 22.000 hlasů, tedy asi o 1,5 procenta. "Ještě není hotovo," řekl Moore svým příznivcům a připomněl, že podle alabamského zákona jsou hlasy automaticky přepočítány, pokud je rozdíl mezi oběma kandidáty menší než půl procenta. Předseda volební komise ale AP řekl, že to nejspíš nebude tento případ.

Republikáni ve stočlenném Senátu drželi dosud 52 křesel a ztráta alabamského mandátu tuto většinu zmenší na kritickou hranici. Trumpovi se tak dál komplikuje možnost prosazování programu.

"Vždy jsem věřil, že obyvatele Alabamy více věcí spojuje, než rozděluje," řekl Jones příznivcům, kteří se shromáždili v jeho štábu a na pódiu jej přivítali bouřlivými ovacemi.

zdroj: YouTube

Jonese doprovází pověst bývalého federálního prokurátora, který nemilosrdně stíhal výstřelky rasistů. Moore byl naopak dvakrát odvolán z funkce vrchního soudce státu Alabama za nerespektování výroků vyššího soudu. Nyní čelí obvinění ze sexuálních útoků proti devíti ženám, jichž se měl dopustit v 70. až 90. letech minulého století.

"Blahopřeji Dougovi Jonesovi k tvrdě vybojovanému vítězství," napsal v reakci na výsledek voleb na twitteru prezident Trump, který ještě nedávno Jonese na twitteru označil za "loutku". Republikáni podle něj budou mít brzy šanci získat zpět jeho křeslo. "Nikdy to nekončí," dodal prezident. Jones by měl senátorem zůstat až do roku 2021.

Konzervativní média spoléhala na to, že republikáni v ryze jižanském státě pro demokrata hlasovat nikdy nebudou. Podle prvních komentářů amerických médií se ale Trump a jeho příznivci zjevně přepočítali. "Je to zemětřesení," citovala televize CNN na svém webu zdroj z Bílého domu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na škole v Kentucky se střílelo. Jeden mrtvý a 7 zraněných

23.01.2018 16:52 Aktualizováno Frankfort - Nejméně jeden člověk zemřel a dalších 7 zraněných si vyžádala střelba na střední škole…

Melanie Trumpová je populárnější než americký prezident, ukázal průzkum

23.01.2018 16:48 Washington - Zatímco popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa klesá podle průzkumů strmě…

Sopka Mayon nadále chrlí lávu. Zásah pyroklastickým proudem nemáte šanci…

23.01.2018 16:13 Aktualizováno Manila - Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Z vesnic v okolí vulkánu bylo…

Kongres USA odblokoval peníze pro vládu. Ustoupí Trump ohledně imigrantů?

23.01.2018 15:44 Aktualizováno Washington - Americký Kongres schválil prozatímní financování vlády, která byla od soboty bez peněz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama