Rusko opět jen lže, vojáky ze Sýrie stahovat nebude, čílí se Spojené státy

Washington - Spojené státy vyslovily skepsi nad slovy ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že se ruské jednotky postupně stáhnou ze Sýrie. Jako hlavní důvod sdělil Putin porážku Islámského státu. O tom však Washington pochybuje. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Ruský prezident Vladimir Putin přijel v pondělí do Sýrie, konkrétně na ruskou vojenskou základnu Hmímím. Při té příležitosti oznámil, že již nařídil podstatné snížení ruské vojenské přítomnosti v zemi. "Pokud teroristé opět pozvednou hlavu, uštědříme jim takovou ránu, jakou dosud nezažili," řekl Putin. Dodal, že ruské síly si i po odchodu udrží základnu Hmímím a také námořní komplex.

Na tato prohlášení se však dívají skepticky Spojené státy. Jednak je podle Washingtonu oslava porážky Islámského státu předčasná. To potvrdila mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu: "Nedávná historie nám ukazuje, že předčasné prohlášení o vítězství vede jen k neschopnosti konsolidovat vojenské výdobytky, stabilizovat situaci v místě a vytvořit podmínky, které by teroristům znemožňovaly návrat."

Podle Pentagonu tu však jde o něco jiného. Ministerstvo obrany se domnívá, že Moskva si jen "pohrává s prohlášeními" a žádné akce následovat nebudou. Major Adrian Rankine-Galloway, který je mluvčím Pentagonu, prohlásil, že Spojené státy od chvíle Putinova oznámení nepozorovaly žádné významné stažení vojsk.

"Žádné stažení ruských vojáků ze syrského území se nekonalo ani při poslední příležitosti, kdy se Moskva k něčemu takovému zavázala. Nechápu, proč by se tentokrát na tom mělo něco měnit," řekl skepticky a dodal, že žádný veliký exodus ruských bojových jednotek nečeká.

Slova mluvčího potvrzuje i analytický Institut pro studium války ve Washingtonu. Jeho zástupci vydali výzkum, který potvrzuje, že ruská slova nejsou následně doprovázena činy. "Rusko už dříve deklarovalo částečné stažení vojáků, ale jen za účelem výměny nebo dovybavení jednotek. Odstraňovalo tím nadbytečné kapacity a místo nich poslalo na místo určení alternativní zbrojní techniku, která byla v tu chvíli efektivnější pro další fázi operací," píše se v práci, která byla vydaná v úterý.

Dodejme, že Spojené státy nejsou ve skeptickém postoji k Rusku samotné. Podle agentury UNIAN se již dříve ministr zahraničí Turecka Mevlüt Cavusoglu nechal slyšet, že "Ankara pochybuje o úmyslu Moskvy, který spočívá ve stažení svého vojenského kontingentu v Sýrii".

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník u Nashvillu vystřílel kavárnu. Čtyři mrtví a čtyři zranění

22.04.2018 18:03 Aktualizováno Nashville (USA) - Čtyři lidé zemřeli a další čtyři byli zraněni při noční střelbě v kavárně u města…

Bílý dům je skeptický ke slibům Kim Čong-una

22.04.2018 17:55 Aktualizováno Washington - Bílý dům se staví skepticky k oznámení Severní Koreje o plánech na zmrazení zkoušek…

Mladý Američan si prošel peklem. Pokousal ho medvěd, had i žralok

22.04.2018 13:51 Havaj - Štěstí v neštěstí má Američan Dylan McWilliams. Do mladého sportovce se totiž za méně než…

Dvě mouchy jednou ranou? V Brazílii vznikl netradiční způsob obživy

22.04.2018 10:55 Recife - Obyvatelé předměstí Recife, brazilského města dlouhodobě strádajícího kvůli znečištění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama