Co zbylo z Islámského státu? Teroristé, kteří mohou zabít tisíce lidí. Jeden vánoční útok už málem nastal

NÁZOR - Pokud by byl Akayed Ullah úspěšnějším sebevražedným útočníkem, zřejmě bychom dnes, jen pár dní před vánocemi, psali o hrozivých důsledcích a velkém počtu obětí útoku v newyorském metru, připouští editorial serveru Chicago Tribune. Renomovaný americký deník v něm pokládá otázku, co vlastně zbylo z organizace Islámský stát.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Sen teroristů v troskách

Ullahova podomácku vyrobená bomba naštěstí nevybuchla a jediné vážnější zranění při tomto útoku utrpěl on sám, připomíná americký server. Podotýká, že muž následně údajně vyšetřovatelům sdělil, že jednal ve jménu Islámského státu.  

"Můžete se ptát: Co zbylo z Islámského státu?" pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že v uplynulých týdnech Spojené státy a jejich partneři rozdrtili zbytky bojovníků uvedené organizace v Iráku i Sýrii a sen teroristů o vlastním impériu je v troskách.  

Mnoho lidí doufalo, že porážka Islámského státu na bojišti zničí verbovací schopnost skupiny, což se naneštěstí nestalo, konstatuje Chicago Tribune. Dodává, že násilné poselství organizace v kyberprostoru stále inspiruje ochotné zájemce, přičemž jeden z britských protiteroristických expertů nedávno varoval, že k útokům je na internetu podněcováno 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Zbývá tedy ještě mnoho práce, než budou moci USA vyhlásit vítězství, zdůrazňuje editorial. Doplňuje, že přesto došlo k pokroku, Spojené státy zadusily potenciální snahy teroristů získat výcvik se zbraněmi v cizině a stoupenci Islámského státu se místo toho musí spokojit s návody šířenými skrze zašifrované komunikační kanály, jak nedávno poukázal New York Times.  

"Nedávný výbuch v tunelu metra byl třetím teroristickým útokem v New Yorku za zhruba 15 měsíců," píše chicagský deník. Uvádí, že do popředí na seznamu hrozeb v amerických městech se dostávají útoky nákladním automobilem a sebevražedné atentáty - jak je obvyklé v Evropě a na Blízkém východě -, a to ze dvou důvodů: takové útoky nevyžadují velké znalosti, plánování a finance, navíc je bezpečnostní složky prakticky nemohou odhalit a zmařit.

Není čas schovat zbraň

Vymazání Islámského státu z vojenského bojiště se nakonec může ukázat jako jednodušší než odstranění jeho volání do zbraně z internetu, varuje americký server. Poukazuje, že hranice kyberprostoru jsou nekonečné a úřady mohou hrát marnou hru s weby, které vzývají prapor nenávisti.

Podle prestižního deníku ale nelze zapomínat, že ještě před dvěma lety zuřila pozemní válka s Islámským státem a do Iráku a Sýrie se valili bojovníci z 90 zemí. "Podstata a význam této hrozby vyplývá ze skutečnosti, že Islámský stát je  zároveň teroristickou skupinou, státem a revolučním politickým hnutím. Nikdy jsme takovému nepříteli nečelili," cituje editorial tehdejší slova zástupce ředitele CIA Michaela Morella.  

Islámský stát dnes již státem není, ale jeho hrozba prochází evolucí, soudí renomovaný server. Připomíná, že teroristé prchající z jednoho místa se přeskupují jinde, přičemž Islámský stát může opět vyrůst ve střední Asii, navíc úřady varují před tisíci bývalých bojovníků vracejících se z bojiště mohou založit nové odnože v různých částech Afriky.

Americký prezident Donald Trump, stejně jako jeho předchůdci, se snaží posílit schopnosti USA na elektronickém bojišti, nejen proti Islámskému státu, ale všem teroristickým skupinám, poukazuje Chicago Tribune. Vysvětluje, že toto úsilí zahrnuje odposlechy telefonických hovorů teroristů v zahraničí či zachycování emailů a textových zpráv, ale zákon umožňující takové praktiky - sekce 702 zákona o zahraničním zpravodajském sledování - vyprší na konci roku.

Chicago Tribune proto nabádá Kongres, aby legislativu bezodkladně prodloužil, jelikož teroristické skupiny mění taktiku, aby unikly bezpečnostním složkám. "Amerika nemůže zasunout do pouzdra žádnou ze svých protiteroristických zbraní," píše renomovaný server s tím, že příští útočník, v New Yorku či jiném americkém městě, nemusí být tak nešikovný.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na škole v Kentucky se střílelo. Jeden mrtvý a 7 zraněných

23.01.2018 16:52 Aktualizováno Frankfort - Nejméně jeden člověk zemřel a dalších 7 zraněných si vyžádala střelba na střední škole…

Melanie Trumpová je populárnější než americký prezident, ukázal průzkum

23.01.2018 16:48 Washington - Zatímco popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa klesá podle průzkumů strmě…

Sopka Mayon nadále chrlí lávu. Zásah pyroklastickým proudem nemáte šanci…

23.01.2018 16:13 Aktualizováno Manila - Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Z vesnic v okolí vulkánu bylo…

Kongres USA odblokoval peníze pro vládu. Ustoupí Trump ohledně imigrantů?

23.01.2018 15:44 Aktualizováno Washington - Americký Kongres schválil prozatímní financování vlády, která byla od soboty bez peněz…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama