Iniciátoři rezoluce o Jeruzalému oslavují, Trump by prý měl změnit své rozhodnutí

New York - Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová ocenila všechny státy, které během dnešního hlasování v OSN o rezoluci k Jeruzalému byly proti, případně se jako například Česká republika zdržely. Izrael s rezolucí nesouhlasí, naopak palestinské vedení ji považuje za své vítězství. Rezoluce, která není právně závazná, vyzývá země, aby nestěhovaly do Jeruzaléma své diplomatická zastoupení.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izrael, Jeruzalém

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle agentury Reuters očekává, že jeho americký protějšek Donald Trump bez průtahů odvolá své nešťastné rozhodnutí přestěhovat americkou ambasádu do Jeruzaléma. Erdogan dodal, že rezoluce si získala obrovskou podporu.

Deník The Independent však poznamenal, že vítězství Palestinců nemá takový lesk, v jaký iniciátoři doufali. Před hlasováním totiž někteří diplomaté hovořili o nejméně 150 či až o 160 hlasech, ve skutečnosti pro zvedlo ruku 128 států. K hlasování se navíc vůbec nedostavilo 21 zemí.

I tak ale Palestinci rezoluci oslavují. Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás považuje přijetí rezoluce za vítězství Palestiny. Palestinské radikální hnutí Hamás hlasování v OSN označilo za krok správným směrem a ránu Trumpovi a jeho nátlaku.

„Oceňujeme ty země, které se v OSN nesnížily k nezodpovědné cestě," napsala na twitteru Haleyová. V tweetu rovněž uvedla výčet devíti zemí, které hlasovaly proti rezoluci, a 35 států, které se zdržely. Haleyová před hlasováním varovala, že Spojené státy si budou chování zemí pamatovat, až od nich dostanou žádost o poskytnutí finanční pomoci.

Tento postoj Washingtonu kritizoval íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který jej označil za gaunerské vydírání. Na twitteru napsal, že Valné shromáždění OSN dnes řeklo 'ne' nátlaku Trumpova režimu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook by měl platit za zpravodajství, žádá magnát Murdoch

23.01.2018 21:44 New York - Mediální magnát Rupert Murdoch vyzval internetovou společnost Facebook, aby platila…

Trump v Bílém domě v dubnu uvítá Macrona

23.01.2018 21:10 Washington - Prezident USA Donald Trump koncem dubna přivítá v Bílém domě první státní návštěvu. S…

Na škole v Kentucky se střílelo. Dva mrtví a 19 zraněných

23.01.2018 20:47 Aktualizováno Frankfort - Dva mrtvé a dalších 19 zraněných si vyžádala střelba na střední škole v Kentucky.…

CIA varuje: Kim se nezastaví, dokud nebude moci ohrozit USA několika…

23.01.2018 20:30 Washington – Severokorejský režim je stále blíž situaci, kdy ohrozí území Spojených států raketami…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama