Konec Trumpa v Bílém domě? Smyčka se utahuje, přijdou tvrdá obvinění, soudí právník

NÁZOR – „Steve Bannon se trefil,“ deklaruje profesor práva Harry Litman, který přednáší na prestižní UCLA Law School. Bývalý zástupce amerického vrchního státního žalobce v komentáři pro server Chicago Tribune připomíná, že obávaný šéf kontroverzního serveru Breitbart a bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa označil odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho, k němuž se šéf Bílého domu uchýlil 9. května loňského roku, za největší chybu v moderní politické historii.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Donald Trump

Červená linie překročena

Comeyho odvolání profesor přirovnává k vloupání do komplexu Watergate, jelikož vedlo přímo k zahájení šetření zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, které ohrožuje prezidentství Trumpa a může ho stát úřad. „Po politicky mimořádném roce se vynořuje mnoho prvků Muellerova šetření,“ dodává expert.

Názor, že Trump bránil spravedlnosti, když odvolal Comeyho, aby zamezil vyšetřování svého bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, již převládá, přičemž v posledních týdnech se objevily dva zásadní důkazy, konstatuje právník. Za první označuje výpověď zástupce ředitele FBI Andrewa McCabea podporující Comeyho verzi jednání s Trumpem, za druhou pak zprávu, že poradce Bílého domu Donald McGahn upozornil prezidenta na Flynnovo pravděpodobně nelegální jednání jen pár dní poté, co se současná administrativa ujala úřadu.

Rovněž víme, že mnoho postav v Trumpově okolí se stýkalo s Rusy a lhalo o tom, několik i pod přísahou,“ pokračuje odborník. Odkazuje na zprávy listu Washington Post, podle nichž se členové Trumpovy kampaně sešli s Rusy před prezidentskými volbami v USA nejméně jednatřicetkrát.

Stejně tak víme, že Mueller se začal soustředit na finanční toky, čímž překročil Trumpovu červenou linii, poukazuje Litman. Připomíná, že Trump i jeho zeť Jared Kushner zřejmě spoléhali na ruské finanční zdroje, aby pomohli svým společnostem v potížích, přičemž Mueller tyto vazby již prověřuje, a jejich separátní šetření zahájila i federální prokuratura ve východním New Yorku.

Trump si připravil pódium pro svůj pád vlastním paranoidním opovržením, tvrdí profesor. Podotýká, že prezident zlehčoval politický dialog tak enormně, že je občas sotva postřehnutelný, přičemž Američané si již zvykli, že Trump každé obvinění vůči své osobě odbude snůškou křiku a nadpozemských lží a v podstatě se k nim nikterak nevyjádří, ale pak přisel trpělivý a uzavřený Mueller, k prezidentovi se kousek po kousku přibližoval a nutil ho uznávat jasná fakta.

Další obvinění na obzoru

Co to všechno věstí pro rok 2018?“ klade si otázku Litman. Předně soudí, že Muellerovo šetření finančních machinací před prezidentskou kampaní i očekávané soudy s bývalým manažerem Trumpovy kampaně Paulem Manafortem a jeho zástupcem Richardem Gatesem zřejmě protáhnou celé vyšetřování do následujícího roku.

Zadruhé, při absenci úspěšného úsilí o odstranění či oslabení Muellera je pravděpodobné, že na obzoru se vznášejí další obvinění, míní profesor. Konstatuje, že bezprostředně ohroženým je Kushner a Donald Trump junior se zajisté nachází v hledáčku, nicméně Mueller se může zaměřit i na méně známé, ale důležité postavy z prezidentova okolí, například Trumpova právníka Michaela Cohena a jeho někdejšího zahraničněpolitického poradce Cartera Page.

Zatřetí, čím více se bude Mueller blížit k možnému vyvolání impeachmentu, tím bude sílit pozornost Kongresu, očekává expert. Odkazuje na silné náznaky, že republikáni by se nepokusili prezidenta v dané věci příliš bránit, ale spíše by usilovali o útoky na Muellera a nějaké jiné řešení, například oficiální výtku.  

Mezitím roste riziko, že Trump se uchýlí k nějakému jadernému řešení, kterým by se celé záležitosti zbavil,“ obává se akademik. Tvrdí, že nastínění možných prezidentových protiútoků by si žádalo samostatný komentář, ale šéf Bílého domu má k dispozici hodně pák a nejvýbušnější z nich představuje příkaz zástupci vrchního žalobce Rodu Rosensteinovi, aby Muellera odvolal.

Trump také může Rosensteina nahradit někým poddajným, kdo Muellera zkrotí, může zrušit zvláštní právní předpis, který Muellera chrání, nebo se může jednoduše pokusit odvolat celý vyšetřovací tým, prásknout dveřmi a uplatnit tvrdou výkonnou moc, nastiňuje právník. Dodává, že každá z těchto možností by vedla k chaosu a soudním sporům, které by vyšetřování na měsíce paralyzovaly.

Mnozí aktuální Trumpovo tápání sledují s radostí, ale neměli bychom zapomínat, že jde o těžké období pro americkou ústavu, pokud zemi vládne prezident, který denně zlehčuje vážnost svého úřadu, opakovaně lže veřejnosti, a přesto má nadále podporu třetiny voličů, zdůrazňuje Litman. Obává se, že s ohledem na orwellovský přístup Trumpa k pravdě, jeho útoky na svobodu tisku a své podřízené a prosazování kultu osobnosti se dá tvrdit, že Spojené státy prudce odbočily směrem k autoritářské vládě, kterou v jiných státech kritizují.

Zatímco možnost, že Mueller doporučí vyvolat impeachment, výrazně vzrostla, samotné odvolání Trumpa americkým Senátem zůstává během na dlouhou trať, přiznává profesor. Konstatuje, že z pohledu Trumpa i samotné vlády práva to znamená, že USA nejsou ani v půlce velmi dlouhé zimy.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nahý maniak na útěku. V Nashvillu zatím marně pátrají po víkendovém střelci

23.04.2018 10:59 Nashville - Desítky policistů v okolí amerického Nashvillu zatím bezvýsledně pátrají po muži, který…

Trump podruhé prezidentem? Exmanželka Ivana varuje: Putin je nejtvrdší…

23.04.2018 10:18 Washington - Bývalá manželka prezidenta USA Donalda Trumpa Ivana nechce, aby její první muž v roce…

Prezidentské volby v Paraguay vyhrál konzervativec Mario Abdo

23.04.2018 04:47 Asunción - Prezidentské volby v Paraguay vyhrál 46letý konzervativec Mario Abdo, kandidát vládní…

Útočník u Nashvillu vystřílel kavárnu. Čtyři mrtví a čtyři zranění

22.04.2018 18:03 Aktualizováno Nashville (USA) - Čtyři lidé zemřeli a další čtyři byli zraněni při noční střelbě v kavárně u města…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama