V Senátu USA bude horko: Republikáni mají jen těsnou většinu

Washington - Republikáni v Senátu USA mají od středy těsnou většinu, drží nově jen 51 hlasů. Dosud měli 52 hlasů, ale uvolněný republikánský mandát za stát Alabamu získal v prosincových doplňovacích volbách demokrat Doug Jones.

Přidejte svůj názor

Federální Kongres Spojených států amerických

Pro republikány změna v rozložení sil v Senátu znamená, že si mohou při hlasováních dovolit ztratit jen jeden hlas, což v případě kontroverzních témat nemusí být snadné. V případě vyrovnaného výsledku pak do rozhodování vstupuje americký viceprezident Mike Pence, který je z titulu své funkce nevoleným předsedou Senátu.

Uvolněné místo v Senátu patřilo Jeffu Sessionsovi, který řady zákonodárců opustil, aby přijal místo ministra spravedlnosti. Uvolněný mandát prozatímně vykonával republikán Luther Strange, které loni v únoru do funkce jmenoval alabamský guvernér Robert Bentley.

Strange se chtěl o senátorské křeslo v doplňovacích volbách ucházet, ale ve stranických primárkách, ač měl podporu republikánského establishmentu, prohrál s konzervativním kandidátem Royem Moorem. Toho během kampaně obvinilo několik žen z nevhodného a násilného sexuálního chování.

Moore nakonec ve volbách prohrál s Jonesem, porážku ale odmítl uznat. Obrátil se rovněž na soud s tím, že hlasování provázely nesrovnalosti. Soud ale jeho stížnost odmítl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski podal kvůli údajné korupci demisi

21.03.2018 20:29 Lima - Peruánský prezident Pedro Pablo Kuczynski dnes předložil parlamentu svou demisi. Informovala…

Trump při gratulaci Putinovi ignoroval poradce

21.03.2018 20:25 Aktualizováno Washington - Americký prezident Donald Trump při úterní gratulaci znovuzvolenému ruskému lídrovi…

Podezřelý z bombových útoků v Austinu se zabil, ještě stihl rozeslat…

21.03.2018 16:10 Aktualizováno Austin - Podezřelý ze série bombových útoků v texaském Austinu spáchal sebevraždu výbušninou. FBI…

Skandální sběr dat na facebooku? Vědec tvrdí, že je obětním beránkem

21.03.2018 12:37 San Francisco/Londýn - Firmou Facebook otřásá skandál s kontroverzním sběrem dat o uživatelích této…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama