Soudce zablokoval Trumpův plán na deportaci imigrantů: "Snílkům" by hrozila újma

San Francisco - Federální soudce William Alsup v San Franciscu dočasně zablokoval plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na zrušení programu DACA. Ten chrání před deportací ze Spojených států statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump

Administrativa prezidenta Trumpa oznámila rozhodnutí zrušit po přechodné půlroční lhůtě program DACA na počátku loňského září. Opatření, které zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací téměř 800.000 lidí. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.

Soudce Alsup v úterý rozhodl, že program musí po dobu, co o jeho osudu budou rozhodovat soudy, zůstat v platnosti. Účastníkům programu přezdívaným snílci by jinak podle něj hrozila "vážná, nenapravitelná újma". Soudce rozhodoval na základě několika žalob, jednu z nich podal stát Kalifornie.

"DACA těm lidem poskytla přijatelný výběr možností včetně vstupu na řádný trh práce," uvedl Alsup s tím, že možnost jejich legálního zaměstnávání je přínosem nejen pro ně samotné a jejich rodiny, ale i zaměstnavatele a díky daňovým odvodům také pro celé americké hospodářství. "Nyní bez existujícího řešení sklouznou zpět do období před DACA a s tím souvisejících potíží," dodal. Rovněž konstatoval, že se všichni jistě shodnou, že přistěhovalci v programu DACA představují minimální, pokud vůbec nějakou, bezpečnostní hrozbu.

Právník Mark Rosenbaum, který zastupuje několik účastníků programu DACA, rozhodnutí soudu přivítal. "Tito mladí lidé hráli podle pravidel. Jasně ukázali, že nejsou hrozbou," řekl. "Slouží v armádě, studují, vytváří nová pracovní místa. Nyní soud řekl vládě, aby i ona hrála podle pravidel," dodal. Ministerstvo spravedlnosti ale dalo na vědomí, že program považuje nadále za nelegální.

V úterý se prezident Trump setkal se skupinou kongresmanů z obou parlamentních stran, aby s nimi jednal o přistěhovalecké reformě. Navrhl, aby byl migrační problém vyřešen ve dvou krocích - v prvním by šlo o ochranu hranic a řešení osudu mladých přistěhovalců chráněných dosud programem DACA, ve druhém, pozdějším by měly přijít na řadu obecnější záležitosti. Součástí budoucí dohody o osudu takzvaných snílků musí být shoda v otázce zdi na hranicích s Mexikem, uvedl rovněž Trump.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bojové lodě USA operovaly u sporných čínských ostrovů, mohou nést řízené…

27.05.2018 12:01 Washington/Peking - Americké vojenské lodě dnes operovaly v blízkém okolí Paracelských ostrovů v…

Odvolávám, co jsem odvolal? USA nadále připravují summit s Kimem, oznámil…

27.05.2018 11:05 Washington - Spojené státy se nadále připravují na summit mezi americkým prezidentem Donaldem…

Odtajněné dokumenty: Kolumbijský exprezident měl vazby na narkobarona…

27.05.2018 09:54 Bogotá - Kolumbijský exprezident Álvaro Uribe měl podle nově odtajněných dokumentů z amerických…

Zneužití populárních loutek? Tvůrci pořadu pro děti podali žalobu

27.05.2018 09:40 Los Angeles - Tvůrci legendárního dětského pořadu Sezame, otevři se podali žalobu na distributora…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama