USA vyvíjejí nové jaderné zbraně. Rozhodli se ze zdánlivě dobrých důvodů. Blíží se válka?

Londýn/Washington - Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa je připravena k zásadnímu kroku. Chce vyvinout nové jaderné zbraně, které budou silnější než ty stávající. Jaký je důvod takového rozhodnutí? I o tom napsal britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Jaderné zbraně

Britské noviny přišly s plánem Donalda Trumpa na renovaci jaderných zbraní. Mezi nimi by měly hrát prim hlavice Trident. Deníku to sdělil bývalý pracovník americké bezpečnostní služby v otázkách zbraní John Wolfstahl.

Podle něj nová jaderná doktrína, která byla připravena Pentagonem, zajišťuje vybavení upravených raket Trident D5 s dalšími podobnými jadernými hlavicemi. Účel je prostý - odradit Rusko od použití taktických (jaderných) hlavic v konfliktu ve východní Evropě.

Wolfstahl tvrdí, že "jakýkoli pokus Ruska nebo Severní Koreje o použití jaderných zbraní bude pro tyto země mít vážné následky".

Článek uvádí, že nová americká jaderná politika je mnohem militantnější než politika pod vedením Baracka Obamy a jeho vlády, která se snažila omezit roli jaderných zbraní v systému obrany Spojených států.

Příznivci kontroly zbraní vyjádřili znepokojení nad novým návrhem na vytvoření menších jaderných zbraní. To prý vede ke zvýšenému riziku toho, že se jednou použijí, píše The Guardian.

Americká jaderná doktrína rovněž rozšíří seznam podmínek, za kterých je možné využít americký jaderný arzenál, včetně reakce na nejaderný útok, který má za následek masové ztráty, nebo útok na strategické, infrastrukturní, jaderná zařízení a kontrolní stanoviště.

Podle ruské agentury TASS by měl být celý nový americký jaderný program zveřejněn do konce ledna.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teenager napadl USA. Za "kyberterorismus" dostal dva roky

22.04.2018 07:35 Londýn - Ke dvěma rokům vězení byl tento týden v Británii odsouzen za závažné počítačové pirátství…

Konec války bez války? Svět se vydává správnou cestou, tvrdí analytici

22.04.2018 07:30 Pchjongjang/Washington, D. C. - Napětí mezi Severní Koreou a USA se pravděpodobně opět vrací do…

Na pohřeb Bushové dorazili čtyři exprezidenti, Trump ne

21.04.2018 21:29 Aktualizováno Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo…

V chilské nemocnici vybuchl plyn, zabil čtyři lidi a 50 zranil

21.04.2018 20:22 Santiago de Chile - Čtyři lidé zemřeli a pět desítek dalších bylo zraněno při dnešním výbuchu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama