Trump zřejmě prodlouží režim uvolnění protiíránských sankcí

Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden nejspíš navzdory pochybnostem prodlouží režim zmírněných sankcí v rámci jaderné dohody s Íránem. Agentuře AP to dnes sdělily kongresové a vládní zdroje.

Přidejte svůj názor

Donald Trump v Camp Davidu.

Smlouva uzavřená v roce 2015 omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného výzkumu. O dalším osudu sankcí musí šéf Bílého domu rozhodnout do pátku. Podle amerických zákonů smějí být sankce uvolněny maximálně na 120 dnů, takže vláda musí o jejich prodloužení každé čtyři měsíce znovu rozhodovat.

Podle AP se o vztazích s Íránem v Bílém domě vedly vzrušené debaty, prodloužit režim omezených sankcí doporučovali ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis a i bezpečnostní poradce Herbert McMaster. Definitivní rozhodnutí ale dosud nepadlo, Trump prý své stanovisko může kdykoli změnit.

Poradci Trumpovi navrhli, aby mírnější sankce doprovodil souběžným zavedením jiného postihu íránských firem a osob, aby Teherán potrestal za testování balistických raket, údajnou podporu terorismu a porušování lidských práv. Takové řešení může vyjít vstříc prezidentově snaze zvyšovat na Írán tlak, ale vyhnout se frontálnímu útoku proti jaderné dohodě.

Ke konečnému rozhodnutí by měl prezident spolu s poradci dospět ve čtvrtek, výsledek pak oznámí nejspíš v pátek, napsala agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teenager napadl USA. Za "kyberterorismus" dostal dva roky

22.04.2018 07:35 Londýn - Ke dvěma rokům vězení byl tento týden v Británii odsouzen za závažné počítačové pirátství…

Konec války bez války? Svět se vydává správnou cestou, tvrdí analytici

22.04.2018 07:30 Pchjongjang/Washington, D. C. - Napětí mezi Severní Koreou a USA se pravděpodobně opět vrací do…

Na pohřeb Bushové dorazili čtyři exprezidenti, Trump ne

21.04.2018 21:29 Aktualizováno Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo…

V chilské nemocnici vybuchl plyn, zabil čtyři lidi a 50 zranil

21.04.2018 20:22 Santiago de Chile - Čtyři lidé zemřeli a pět desítek dalších bylo zraněno při dnešním výbuchu na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama