Trump zřejmě prodlouží režim uvolnění protiíránských sankcí

Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden nejspíš navzdory pochybnostem prodlouží režim zmírněných sankcí v rámci jaderné dohody s Íránem. Agentuře AP to dnes sdělily kongresové a vládní zdroje.

Přidejte svůj názor

Donald Trump v Camp Davidu.

Smlouva uzavřená v roce 2015 omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného výzkumu. O dalším osudu sankcí musí šéf Bílého domu rozhodnout do pátku. Podle amerických zákonů smějí být sankce uvolněny maximálně na 120 dnů, takže vláda musí o jejich prodloužení každé čtyři měsíce znovu rozhodovat.

Podle AP se o vztazích s Íránem v Bílém domě vedly vzrušené debaty, prodloužit režim omezených sankcí doporučovali ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis a i bezpečnostní poradce Herbert McMaster. Definitivní rozhodnutí ale dosud nepadlo, Trump prý své stanovisko může kdykoli změnit.

Poradci Trumpovi navrhli, aby mírnější sankce doprovodil souběžným zavedením jiného postihu íránských firem a osob, aby Teherán potrestal za testování balistických raket, údajnou podporu terorismu a porušování lidských práv. Takové řešení může vyjít vstříc prezidentově snaze zvyšovat na Írán tlak, ale vyhnout se frontálnímu útoku proti jaderné dohodě.

Ke konečnému rozhodnutí by měl prezident spolu s poradci dospět ve čtvrtek, výsledek pak oznámí nejspíš v pátek, napsala agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokrati drží Trumpa v šachu: Senát stále blokuje finance pro vládu

22.01.2018 07:30 Washington - Americký Senát opět odložil hlasování o případné dohodě o dočasném rozpočtu pro…

Zatkli muže hledaného kvůli zneužití stovek dětí

22.01.2018 02:34 Bogotá - Muž, po kterém pátrala Kolumbie kvůli podezření ze zneužití 274 dětí, byl zatčen ve…

Krize u Afrínu: USA jsou kvůli Turkům ve střehu, zasedne Rada bezpečnosti…

21.01.2018 21:31 Aktualizováno Ankara/Washington - K současné vojenské krizi u Afrínu v severozápadní Sýrii se dnes vyjádřily…

Papež ukončil návštěvu v Latinské Americe, varoval před korupcí

21.01.2018 20:40 Lima - Papež František dnes ukončil svoji cestu po Chile a Peru varováním, že Latinská Amerika je v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama