Spojené státy vyhlásí 29. ledna nové sankce proti Rusku

Washington/Moskva - Americká vláda zveřejní informaci o nových protiruských sankcích 29. ledna. Sankce mají být reakcí na údajné ruské vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov nedávno novinářům řekl, že chystané sankce jsou dalším pokusem Spojených států ovlivnit vnitropolitickou situaci v Rusku.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Ruská vlajka

"Teď operujeme datem 29. ledna, aktivně na tom pracujeme. O množství osob, které sankce postihnou, je předčasné mluvit," řekl v Moskvě velvyslanec USA Jon Huntsman.

Podle dřívějších informací amerického tisku mají sankce mířit mezi oligarchy a politiky blízké Kremlu. Podle Huntsmana by sankce neměly působit jen krátkodobě, ale "v dlouhodobé perspektivě".

V ruském tisku se objevila informace, že sankce mají postihnout zhruba pět desítek lidí, podle deníku Kommersant se ale jedná až o 300 osob. Podle nepotvrzených zpráv amerických médií se někteří ruští oligarchové obrátili na ministerstvo zahraničí USA s žádostí o vysvětlení, jak se sankcím vyhnout. Potvrzení těchto zpráv nepřišlo z Washingtonu ani z Moskvy.

Sankce automaticky nevstoupí v platnost dnem vyhlášení, ale osoby zařazené na seznam musejí počítat s možností zmrazení svých aktiv v USA, zablokování obchodů s americkými firmami a zákazu vstupu na americké území.

Podezření z ruského vměšování zatěžuje vztahy Moskvy a Washingtonu od roku 2016, kdy tajné služby USA upozornily na pokusy Ruska ovlivňovat volby amerického prezidenta. Hackeři napojení na ruskou vládu chtěli údajně zkompromitovat demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a zajistit vítězství nynějšího prezidenta Trumpa. Rusko jakékoli vměšování odmítá a Trump probíhající vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Střelec z Floridy předloni zveřejnil hrůzné video. Nepředstavuje riziko,…

17.02.2018 21:04 Miami - Policisté se podle listu South Florida Sun Sentinel setkali s Nikolasem Cruzem již v září…

OBRAZEM: Mohutné zemětřesení zasáhlo Mexiko

17.02.2018 18:51 Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) jižní a…

Trump měl systém skrývání nevěry. Práskla ho bývalá modelka

17.02.2018 17:46 Aktualizováno Washington - Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama