Spojené státy vyhlásí 29. ledna nové sankce proti Rusku

Washington/Moskva - Americká vláda zveřejní informaci o nových protiruských sankcích 29. ledna. Sankce mají být reakcí na údajné ruské vměšování do předloňských prezidentských voleb v USA. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov nedávno novinářům řekl, že chystané sankce jsou dalším pokusem Spojených států ovlivnit vnitropolitickou situaci v Rusku.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Ruská vlajka

"Teď operujeme datem 29. ledna, aktivně na tom pracujeme. O množství osob, které sankce postihnou, je předčasné mluvit," řekl v Moskvě velvyslanec USA Jon Huntsman.

Podle dřívějších informací amerického tisku mají sankce mířit mezi oligarchy a politiky blízké Kremlu. Podle Huntsmana by sankce neměly působit jen krátkodobě, ale "v dlouhodobé perspektivě".

V ruském tisku se objevila informace, že sankce mají postihnout zhruba pět desítek lidí, podle deníku Kommersant se ale jedná až o 300 osob. Podle nepotvrzených zpráv amerických médií se někteří ruští oligarchové obrátili na ministerstvo zahraničí USA s žádostí o vysvětlení, jak se sankcím vyhnout. Potvrzení těchto zpráv nepřišlo z Washingtonu ani z Moskvy.

Sankce automaticky nevstoupí v platnost dnem vyhlášení, ale osoby zařazené na seznam musejí počítat s možností zmrazení svých aktiv v USA, zablokování obchodů s americkými firmami a zákazu vstupu na americké území.

Podezření z ruského vměšování zatěžuje vztahy Moskvy a Washingtonu od roku 2016, kdy tajné služby USA upozornily na pokusy Ruska ovlivňovat volby amerického prezidenta. Hackeři napojení na ruskou vládu chtěli údajně zkompromitovat demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a zajistit vítězství nynějšího prezidenta Trumpa. Rusko jakékoli vměšování odmítá a Trump probíhající vyšetřování označuje za hon na čarodějnice.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet obětí letecké katastrofy na Kubě vzrostl, aerolinky čelí ostré…

22.05.2018 07:09 Havana - Bilance obětí pátečního leteckého neštěstí na Kubě vzrostla na 111 poté, co v nemocnici…

Venezuelské volby nebyly svobodné, říkají Američané

21.05.2018 20:55 Aktualizováno Washington - Spojené státy dnes označily za nesvobodné a nespravedlivé nedělní prezidentské volby…

Bernie Sanders bude opět obhajovat senátorský mandát

21.05.2018 18:42 Burlington - Nezávislý americký senátor Bernie Sanders se bude v letošních doplňovacích volbách…

Češi objevili dosud neregistrovaná jezera pod ledem Antarktidy

21.05.2018 18:27 Aktualizováno Rozborem nejnovějších gravitačních dat z družic (zejména GOCE) a topografických dat z radarů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama