Papež v Chile odsoudil zneužívání dětí. Prázdná slova, reagovala jedna z obětí

Santiago de Chile - Papež František dnes na návštěvě Chile vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Podle papeže je také potřeba naslouchat domorodcům, na které se často zapomíná. Hlava katolické církve posléze na mši pod širým nebem, jíž se zúčastnilo přes 400.000 lidí, vyzvala k aktivnímu boji za mír a spravedlivou společnost.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Papež František

"Cítím bolest a hanbu, když pomyslím na nenapravitelné škody způsobené dětem některými církevními představiteli. Je správné požádat o odpuštění a s veškerým úsilím pomoci obětem a zároveň nedopustit, aby se něco podobného opakovalo," řekl papež v prezidentském paláci v Santiagu.

Španělský deník El País ale přinesl nesouhlasnou reakci jedné z obětí. "Jsou to prázdná slova, která způsobují ještě větší bolest. Všichni víme, že pro oběti neudělali absolutně nic," řekl listu El País Juan Carlos Cruz, který nyní žije v USA a který byl jednou z obětí zneužívání. Podle něj jsou v Chile stále aktivní biskupové, kteří o zneužívání věděli a tyto činy kryli. Cruz uvedl i konkrétní jména biskupů, mezi nimiž citoval biskupa z jihochilského Osorna Juana Barrose.

zdroj: YouTube

Barros byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem chilského kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost. Některé z Karadimových obětí, které se neúspěšně snažili vyjednat setkání s František během jeho nynější cesty, požadují Barrosovo odvolání. Papež František ale Barrose v minulosti několikrát hájil s tím, že proti němu nejsou žádné důkazy.

Papež dnes také v prezidentském paláci hovořil o tom, že je potřeba naslouchat domorodcům, na které se často zapomíná. Vyzval k ochraně jejich práv a kultury, "aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa," citovala jej agentura AFP.

Domorodí Araukánci (Mapučové) žijí na jihu Chile, kde se jejich počet odhaduje asi na 1,5 milionu, dalších asi 200.000 jich žije v sousední Argentině. V obou zemích bojují za návrat půdy, kterou jejich předci v regionu po staletí vlastnili. Po příchodu španělských dobyvatelů i po vyhlášení nezávislosti Argentiny a Chile se jim dařilo udržet část území až do konce 19. století, kdy jim je vláda s pomocí armády zabrala.

Na mši pod širým nebem v santiagském O´Higginsově parku dnes papež vyzval zúčastněné, aby aktivně přispěli k míru a spravedlivé společnosti. Ta podle něj nevzejde z "kritiky" ani z "levných slov těch, kteří si myslí, že ví všechno" a slibují štěstí "jedním kliknutím". Papež vzpomněl i na jednoho ze svých předchůdců Jana Pavla II., který jako poslední papež před ním navštívil Chile v roce 1987. "Přátelé v Chile jsou s Tebou," volali na Františka věřící.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Střelec z Floridy předloni zveřejnil hrůzné video. Nepředstavuje riziko,…

17.02.2018 21:04 Miami - Policisté se podle listu South Florida Sun Sentinel setkali s Nikolasem Cruzem již v září…

OBRAZEM: Mohutné zemětřesení zasáhlo Mexiko

17.02.2018 18:51 Mohutné zemětřesení o síle 7,2 stupně zasáhlo v pátek místního času (v noci na sobotu SEČ) jižní a…

Trump měl systém skrývání nevěry. Práskla ho bývalá modelka

17.02.2018 17:46 Aktualizováno Washington - Po bývalé pornoherečce Stephanii Cliffordové se začínají ozývat další ženy tvrdící, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama