Americe došla trpělivost: Pokud KLDR nebude jednat, začneme konat my

Washington - Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson včera připustil, že pokud Severní Korea nezasedne k jednacímu stolu v otázce jejího jaderného programu, mohlo by to představovat zvýšení nebezpečí, na kterou by Spojené státy musely odpovědět. Jaký způsobem? To prozradila mediální agentura AP.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Rex Tillerson

"Musíme být v této situaci velmi na pozoru a být realisté," odpověděl americký ministr na otázku, jestli mají být Spojené státy znepokojeny kvůli možnosti války.

Tillerson prohlásil, že Severní Korea pokračuje v pokroku svého programu jaderných zbraní prostřednictvím různých testů, například mezikontinentálních balistických raket. "Musíme pochopit, že je hrozba čím dál větší. Pokud navíc Severní Korea nebude spolupracovat, nevytvoří dialog, tak si sama vybere možnost války," dodal Tillerson.

Jeho nekompromisní zpráva zazněla při zasedání 20 zemí ve Vancouveru. Všechny tyto země byly za doby Korejské války mezi lety 1950 a 1953 na americké straně. Ke schůzi došlo k době, kdy se objevila skepse vůči upřímnosti Pchjongjangu vést s Jižní Koreou dialog.

Po konferenci amerických spojenců, na které se hovořilo o možnosti dalšího zpřísnění sankcí, prohlásil Tillerson, že vláda Spojených států bude hledat diplomatické řešení v otázce severokorejského jaderného programu. Zároveň však poukázal na to, že se Severní Korea musí prezentovat jako "důvěryhodný vyjednávací partner".

Ministr však odmítl komentovat možnost, že Bílý dům uvažuje o útoku na Pchjongjang, a tvrzení některých sdělovacích prostředků, že někteří lidé z Trumpovy vlády tuto možnost zastávali. Jak psala agentura AP, i přes ostrou politiku USA vůči Severní Koreji ukázal Donald Trump vůli vést debaty o problematických tématech.

Po dlouhých měsících, kdy se do sebe Donald Trump i Kim Čong-un ostře pouštěli, uznal americký prezident možnost, že by mohli mít se severokorejským lídrem dobré vztahy. Tillerson však odmítl sdělit, zda bylo toto poselství adresováno přímo Kimovi.

"Myslím, že by nebylo dobré toto komentovat. Jsme teprve v první fázi rozpoznávání toho, jak daleko se Severní Korea ve svém jaderném programu dostala, a přemýšlíme nad tím, jak ji přesvědčit, aby se vydala alternativní cestou. Proto je ještě na komentáře zatím brzy," řekl ministr.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šílenství, experimenty se smrtí. Debata o trestu smrti se vyostřuje

18.03.2018 00:01 NÁZOR - Na sklonku roku 1607 byl kovář jménem James Read odsouzen k oběšení za útok na úředníka…

Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil…

17.03.2018 22:03 Aktualizováno Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho,…

Putin mění Prahu v šiřitele ruského darebáctví, píše Foreign Policy

17.03.2018 21:50 Aktualizováno Washington/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin vede podle amerického serveru The Foreign Policy…

Obří útok na uživatele facebooku: Firma pracující pro Trumpa zneužila…

17.03.2018 21:02 New York - List The New York Times upozornil na jeden z největších útoků na soukromí uživatelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama