Tillerson hasí diplomatickou roztržku: Vydá se do Londýna

Washington/Londýn - Šéf americké diplomacie Rex Tillerson pojede příští týden do Londýna, kde by rád navštívil nové velvyslanectví USA. Ambasádu měl původně otevřít prezident Donald Trump, který však akci zrušil, což někteří diplomaté hodnotí jako další projev rezervovaných vztahů Washingtonu s britskou vládou.

Přidejte svůj názor

Rex Tillerson

Tillerson zatím nevyjasnil, zda hodlá velvyslanectví formálně otevřít a vynahradit Trumpovu neúčast, uvedly agentury Reuters a AP. "Na každé cestě se snažím navštívit (americké diplomatické) zastoupení," odpověděl neurčitě na otázku novinářů, zda hodlá namísto Trumpa slavnostně otevřít velvyslanectví, které je v provozu již od úterka.

Dodal, že jedná o detailech jednodenní návštěvy se svým britským protějškem Borisem Johnsonem, který prý připravuje nabitý program. Z toho důvodu nechtěl Tillerson návštěvu velvyslanectví napevno potvrdit.

Trumpa podle britského tisku od cesty do Londýna mohl odradit nedostatečný lesk návštěvy, neboť její součástí by nebyly oficiální pocty a ani setkání s královnou Alžbětou II.

Tillerson ve středu odmítl, že by Trump přestával vnímat Británii jako zásadního amerického partnera, neboť Londýn má až příliš starostí s odchodem země z EU. "Ne, vůbec ne. Stále máme s Brity výjimečný vztah," řekl novinářům americký ministr s tím, že Trump podporoval brexit a stále si myslí, že je to pro Brity ta nejlepší volba.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden je nezmar. Už potřetí zvažuje kandidaturu na prezidenta USA

18.02.2018 15:40 Washington - Joe Biden ještě zcela nezavrhl myšlenku své kandidatury na post prezidenta USA,…

Trump vynadal FBI: Ztrácíte čas pátráním po ruském vlivu na volby. Sepsul…

18.02.2018 09:53 Aktualizováno Washington - FBI by se podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měla věnovat pátrání po…

V USA musí nálepku "zahraniční agent" užívat už čtvrté ruské médium

18.02.2018 09:15 Washington - Mediální firma RIA Global se v USA zaregistrovala jako zahraniční agent. Zabývá se…

Lavrov se dopálil: Stížnosti USA na ruské vměšování jsou jen žvanění

17.02.2018 22:02 Aktualizováno Mnichov - Na bezpečnostní konferenci do Mnichova dorazil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama